Zakończył się Adwent AD 2016! Drogę do Bożego Narodzenia już od 26 lat rozświetla nam blask Betlejemskiego Światła Pokoju, którym my, harcerze ZHP jako Ambasadorzy Światła, dzieliliśmy się z całą Polską pod hasłem: „ODWAŻNIE TWÓRZMY POKÓJ!”. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tym roku w sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju.

Harcerki i Harcerze!

Wieczorem, gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka, połączą nas przy wigilijnym stole słowa Ewangelii: „W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta… dla Maryi nadszedł czas rozwiązania…(…)” Chciejmy wczuć się w rolę Pasterzy, którym to Anioł oznajmia radość wielką! Że dziś – także w domu twego serca – rodzi się Zbawiciel, Mesjasz Pan. Niech do wigilijnego stołu zasiądą z nami nie tylko ci, których kochamy, ale także ci, których kochamy za mało. Niech symboliczne dodatkowe nakrycie będzie dla tych, którzy Wigilię przeżywają samotnie, w cierpieniu i opuszczeniu. Pamiętajmy o tych, których doświadcza wojna i nienawiść, a także o tych, którzy już odeszli na wieczną wartę w niebie.

We wspólnej modlitwie podziękujmy Panu Bogu za wszelkie dobro.

Chciałbym dzisiaj dziękować za każdego zucha, harcerza, harcerza starszego, wędrownika, instruktora i seniora ZHP. Dziękuję za waszą służbę Bogu, Ojczyźnie i Bliźnim.

W tym roku szczególnie dziękuję za wspólne przeżywanie 1050. rocznicy Chrztu Polski i wspaniałego święta młodych, jakimi były Światowe Dni Młodzieży, pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka.

Podziękowanie kieruję do komendy Zlotu i Chorągwi Krakowskiej za przygotowanie i organizację „Białej Służby”. Rodzicom, wychowawcom, instruktorom i duszpasterzom dziękuję za pomoc i umożliwienie harcerskiej młodzieży przyjazd na Światowe Dni Młodzieży. Szczególne podziękowania i słowa uznania kieruje do tych, którzy pełnili Białą Służbę w czasie Dni w Diecezjach, w Krakowie, Częstochowie, Oświęcimiu i Brzegach.

Druhny i Druhowie!

Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego wszystkim składam najlepsze życzenia obfitego bożego błogosławieństwa, głębokiej świątecznej radości, prawdziwego pokoju serca, dobrego zdrowia oraz wiele ludzkiej życzliwości.

Niech Patron Polskich Harcerzy bł. druh Stefan Wincenty Frelichowski wstawia się za nami przez wszystkie dni Roku Pańskiego 2017.

Radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Panie Jezu, w dzień Twoich narodzin prosimy, abyś stale rodził się w naszych sercach i kiedyś pomógł nam „urodzić się” dla nieba.

Czuwaj!

ks. hm. Wojciech Jurkowski SAC