Druhny i Druhowie,
Szanowni Państwo,

zbliżają się wakacje, czas odpoczynku od nauki i pracy. Dla wielu z Was będzie to zapewne okres wyjazdów na obozy harcerskie. W związku z tym życzę Wam nawiązania ciekawych znajomości oraz zdobycia cennej wiedzy. Niech będzie to dla Was doskonały czas zabawy, ale też kształtowania charakteru oraz umacniania braterskich więzi w swoich drużynach. Życzę Wam wspaniałego
i bezpiecznego wypoczynku.

Obóz harcerski stanowi ważną szkołę samodzielności, a jednocześnie znakomitą okazję do współdziałania, szukania oparcia w drugim człowieku. Przed Wami czas, w którym liczy się Wasz indywidualny talent, ale też otwartość na wiedzę koleżanek, kolegów i opiekunów, zdolność do działania z myślą o całej harcerskiej wspólnocie. Zawsze pamiętajcie o niesieniu pomocy bliźnim, o poczuciu sprawiedliwości. Jestem przekonany, że taka postawa pomoże Wam w osiągnięciu ambitnych celów.

Nadchodzące wakacje to również czas Światowych Dni Młodzieży. W lipcu gościć będziemy licznych pielgrzymów, a także Ojca Świętego, papieża Franciszka. Wiem, że wielu z Was będzie w tych dniach służyć jako wolontariusze. Jesteście przykładem odwagi, oddania i pracowitości, dlatego wierzę, że pielgrzymi wyjadą z naszego kraju z jak najlepszym wspomnieniem o polskiej młodzieży.

Podczas uroczystości objęcia honorowym protektoratem Ruchu Harcerskiego w Polsce i poza granicami kraju wspominałem własną służbę harcerską. Mimo iż minęło już wiele lat od momentu, gdy po raz ostatni założyłem harcerski mundur, to w sercu wciąż zachowuję harcerskie ideały. Harcerzem pozostaje się przez całe życie.

Wszystkim Wam, harcerzom i harcerkom, życzę wielu niezapomnianych przygód. Pragnę życzyć Wam, abyście wrócili wypoczęci, ale też bogatsi o nowe doświadczenia i sprawności. Opiekunom i instruktorom życzę dalszych sukcesów w służbie i dziękuję za dotychczasową pracę.

Niech harcerskie ideały motywują Was do osobistego rozwoju oraz do dalszej pracy dla dobra Rzeczypospolitej.

Czuwaj!

Andrzej Duda