Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Harcerstwa podczas tegorocznej Nocy Muzeów!

W ten wyjątkowy dzień w roku proponujemy obejrzenie wystawy dotyczącej Jubileuszowego Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w Spale w 1935 roku, a także wykonywanie  kart pocztowych i wycinanie stempli na stoisku Poczty Harcerskiej. Niepowtarzalną atrakcją będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Andrzejem Małkowskim! Zapraszamy już od 19:00 do 1:00!

Mamy również przyjemność zaprosić do Domu Kultury „Kolorowa” w Ursusie przy ulicy Sosnkowskiego 16, na wystawę odbywającą się pod patronatem Muzeum Harcerstwa. Zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona działalności harcerskiej w latach 1911-1956 i po 1956 roku. Istnieje również możliwość zobaczenia wystawy „Historia Krzyża Harcerskiego i jego symbolika”. Równolegle odbędą się zajęcia dla dzieci – na które serdecznie zapraszamy!

Ale to nie koniec! Odbędzie się również pokaz multimedialny na temat działalności Harcerskiego Kręgu Seniorów w Ursusie. Możecie wziąć w nim udział od godziny 18:00 do 24:00.

Równocześnie pragniemy włączyć się podczas Nocy Muzeów do akcji „Małe Wielkie Historie” – czyli  zbierania  pamiątek historycznych do zbiorów Muzeum Historii Polski, które od lat współpracuje z naszą placówką.

Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski. Czekamy na różne obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja „Małe Wielkie Historie” zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości – 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: [email protected].

Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski.

Do zobaczenia w Muzeum Harcerstwa!