195 patroli pieszych, 14 punktów medycznych, czyli zaangażowanie ponad tysiąca harcerzy -wolontariuszy. Oto wymiar Białej Służby ZHP na Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016 pełnionej przez siedem dni – od poniedziałku 25 lipca do niedzieli 31 lipca.

Harcerze z ZHP pełnili służbę medyczną oraz wspierali organizację najważniejszych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, m.in. podczas mszy świętej oraz drogi krzyżowej na Błoniach oraz czuwania i Mszy Świętej Posłania w Campus Misericordiae w Brzegach.

Od 25 lipca harcerskie patrole można było spotkać również na dworcach, w parkach, na głównych placach miasta, w miejscach sakralnych, a wieczorami na różnych przedsięwzięciach w ramach Festiwalu Młodych – łącznie w ponad 20 miejscach. Liczba patroli pieszych z dnia na dzień rosła, finalnie osiągając 195 patroli pieszych i  14 punktów medycznych  podczas uroczystości w Brzegach.

Najtrudniejszą służbą okazała się ta w Brzegach. Harcerska służba medyczna zabezpieczała wszystkie sektory i trwała 30 godzin.

Przed naszymi ratownikami zostało postawione bardzo duże wyzwanie. Dla większości z nich było to pierwsze tak duże zabezpieczenie medyczne. Było dużo wyrzeczeń na tej służbie, chociażby fakt, że nie pojechaliśmy na spotkanie wolontariuszy z papieżem w Tauron Arenie ponieważ wielu ludzi potrzebowało naszej pomocy w Brzegach. Największa kulminacja była po południu, po mszy świętej, kiedy w szpitalach zabrakło rąk do pracy i nasi ratownicy nie nadążali z udzielaniem pierwszej pomocy. Na szczęście, po kilkunastu minutach udało się opanować sytuację. Mieliśmy mnóstwo pracy, ale każdy wrócił z satysfakcją, że komuś uratował życie. Z Brzegów wróciliśmy zadowoleni z siebie, a najbardziej jesteśmy dumni z najmłodszych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ratownictwem. Dla mnie są bohaterami – mówił szef służby medycznej ZHP phm. Rafał Olszewski.

Centrum harcerskiego życia zlokalizowane było na terenie gminy Michałowice. W trzech miejscowościach: Więcławice Stare, Michałowice i Raciborowice zamieszkało łącznie ponad 800 wolontariuszy ZHP oraz 165 pielgrzymów, w tym 101 z zagranicznych organizacji skautowych (m.in. z Francji, Włoch, Argentyny i Portugalii).

Więcej informacji o Białej Służbie na Światowych Dniach Młodzieży (w tym materiały multimedialne) zamieszczane są na stronie www.zhp.pl, a także na facebook.com/zhp_pl.