9 listopada 2016 roku, podczas 28. Konferencji Regionalnej Regionu Arabskiego WOSM w Omanie, została podpisana dwustronna umowa dotycząca zasad bilateralnej współpracy pomiędzy Związkiem Harcerstwa Polskiego, a Algierskimi Skautami Muzułmańskimi (Algerian Muslim Scouts).

Umowę podpisała Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica oraz algierski naczelnik Mohamed Bouallag. Wspomniana umowa jest efektem wielomiesięcznej pracy phm. Beaty Szymańskiej i hm. Bartłomieja Szczepaniaka, która została zapoczątkowana podczas kwietniowej konferencji subregionu Maghrebu w Algierze.

Obie strony wyraziły chęć i gotowość do podejmowania wspólnych działań takich jak prowadzenie warsztatów dla liderów, czy wymiana młodzieży podczas zlotów i obozów. Pierwszym krokiem bilateralnej współpracy był udział ponad 40-tu algierskich skautów w Central European Jamboree 2016 we Wrocławiu.