Pamiątkowa tablica z marmuru, dedykowana pamięci ks. Antoniego Bogdańskiego – pierwszego Naczelnego Kapelana ZHP, została uroczyście odsłonięta i poświęcona w kościele parafialnym św. Mikołaja w Maluszynie.

Uroczystość miała miejsce 8 września 2016 r. Tablicę umieszczono w kaplicy św. Mikołaja w kościele parafialnym św. Mikołaja w Maluszynie.

Ksiądz Bogdański w swoim życiu kapłańskim pełnił wiele zaszczytnych funkcji kościelnych i społecznych. Działalność harcerska dawała mu radość i wytchnienie od choroby. To właśnie w nim widział najważniejszy sposób oddziaływania na młodzież, syntezę najlepszych zasad i metod, służących wychowaniu człowieka.

Harcerstwo stało się jego ideą, którą starał się wprowadzać w życie. Jako wychowawca seminaryjny i prefekt szkół włocławskich szybko potrafił zjednać sobie młodych ludzi w Chorągwi Męskiej na terenie kilku powiatów Kujaw, dla której w czerwcu 1921 r. został komendantem. Jednocześnie pełnił obowiązki dowódcy Włocławskiego Hufca Męskiego i Samodzielnego Hufca Żeńskiego. Marzył o wybudowaniu we Włocławku Domu Harcerza jako centrum ruchu harcerskiego w regionie. W 1924 r. na I Narodowym Zlocie Harcerskim podał projekt tzw. wychowania puszczańskiego, który stał się następnie podstawą działania wszystkich drużyn harcerskich w Polsce. Program zakładał ścisły związek drużyn harcerskich z naturą, co miało przejawiać się prostym życiem obozowym. Działalność harcerska ks. Bogdańskiego stawała się coraz szerzej widoczna w kręgach kościelnych do tego stopnia, że podczas V Walnego Zjazdu ZHP we Lwowie, jaki obradował w dniu 29 listopada 1925 r., został powołany na urząd pierwszego w dziejach tej organizacji Naczelnego Kapelana ZHP.