Służba to prawdziwa sztuka skautingu, ponieważ pozwala prawdziwie zmieniać świat na lepszy. Przekonało się o tym blisko 2000 skautów, którzy wzięli udział w dniu skautowej służby, podczas Central European Jmaboree.

Skauci mieli okazję zrobić coś dobrego dla lokalnego środowiska miasta, które ich ugościło. Uczestnicy mogli szerzyć dobro, między innymi pomagając osobom starszym podczas zajęć muzycznych oraz warsztatów ze sztuki decoupae czy cyklinując podłogę i odnawiając siedzibę stowarzyszenia Tratwa. Patrole mogły też wesprzeć innych pomagając w kuchni, ogrodzie czy przy drobnych pracach remontowych.

Kontyngenty, dzięki temu blokowi, mogły na nowo odkryć, że „Art of scouting” to wynikająca z osobistej odpowiedzialności za indywidualny rozwój i poczucia odpowiedzialności za rodzinę, lokalną społeczność, kraj i cały świat, a także z szacunku dla innych, służba dla lokalnej społeczności. Idee braterstwa, służby i pracy nad sobą przyświecają harcerskim, a także skautowym działaniom na co dzień, co mieli szansę dostrzec uczestnicy Central European Jamboree.