Po raz drugi w historii reprezentanci ZHP wzięli udział w prestiżowym William I. Koch International Sea Scout Cup.  Największe na świecie skautowe regaty organizowane są co dwa lata przez amerykańskich skautów. Z wielką radością informujemy, że nasza załoga zajęła trzecie miejsce w grupie Kiwi Cup oraz została jej przyznana nagroda Sportsmanship Trophy za wzorcową postawę podczas wyścigów i na lądzie.

Mateusz Fortunka i Joanna Jas wywodzą się z 33 Kieleckiej Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej „Pasat” (Chorągiew Kielecka ZHP, Hufiec Kielce-Miasto). Do wyjazdu przygotowywali się cały rok. Podczas kwalifikacji dostali się do drugie grupy startowej walczącej o trofeum Kiwi Cup (pierwsza grupa walczy o tytułowy Koch Cup). Zajęli w niej trzecie miejsce, co jest niemałym sukcesem zważywszy na bardzo wysoki poziom żeglarski regat, w których brało udział 41 załóg z 10 krajów świata.

Załoga ze Związku Harcerstwa Polskiego wygrała Sportsmanship Trophy, czyli nagrodę fair play przyznawaną przez samych zawodników (jej przyznanie odbywa się poprzez tajne głosowanie).

Całe wydarzenie jest wspierane przez Williama Kocha – zwycięzcę Pucharu Ameryki z 1992 roku.
Kolejny „Koch Cup” za dwa lata, prawdopodobnie też w USA.