6 weekendów wolontariatu, 1 konferencja naukowa, 1 film,  2 wydane książki, wystawa odwiedzająca 3 kraje oraz w sumie kilkuset uczestników – tak prezentuje się bilans międzynarodowego projektu „Rok Ivančeny”. Zaprezentowanie w Polsce wystawy pt. „Piętno totalitaryzmu” będzie ostatnim etapem tego trwającego od kwietnia br. wydarzenia, w które włączyli się skauci z Czech, Słowacji oraz Polski.

Przełęcz Ivančena w Beskidach to miejsce symboliczne – w październiku 1946 r. wzniesiono na niej kopiec z krzyżem, mający upamiętnić śląskich skautów, zamordowanych za swoją działalność konspiracyjną przez gestapo w kwietniu 1945 r. Co roku, dla ich upamiętnienia, w sobotę najbliższą dniu patrona skautów świętego Jerzego odbywa się całodniowy wymarsz na Ivančenę, a w dniu poprzedzającym – spotkanie na cmentarzu w polskim Cieszynie.

Czescy skauci z kraju morawsko-śląskiego dzięki rozpisaniu grantu i pozyskaniu pieniędzy z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz pomocy skautów ze Słowacji i Polski zorganizowali cały szereg przedsięwzięć dla uczczenia 70. rocznicy powstania pamiątkowej mogiły.

Do najważniejszych z nich należy trwająca kilka tygodni rekonstrukcja i przebudowa samego kopca, w którą zaangażowało się kilkaset osób z krajów projektu. W międzyczasie powstawał film oraz książka o historii tego miejsca i osobach z nim związanych. Finałem projektu był odbywający się 8 października Den Ivančeny, na którym odsłonięto nowy kopiec, a w czasie konferencji zaprezentowano wystawę „Zkušenost totality”, która pokazywała dzieje czeskiego skautingu w czasach komunizmu. Wystawa została przetłumaczona i będzie zaprezentowana w Polsce.

W projekt byli zaangażowani harcerze z Chorągwi Śląskiej oraz seniorzy harcerscy z całej Polski. Chociaż projekt oficjalnie zbliża się ku końcowi, w jego miejsce pojawią się nowe wydarzenia i przedsięwzięcia.

Z harcerskim pozdrowieniem,

phm. Mateusz Kawałek

instruktor ds. zagranicznych Hufca Beskidzkiego, instruktor Zespołu ds. współpracy z harcerstwem polskim za granicą, WZA GK ZHP