W dniu 12 listopada w Warszawie spotkali się pełnomocnicy komendantów chorągwi ds. zagranicznych. Uczestnicy usłyszeli od komisarzy zagranicznych ZHP hm. Ingi Rusin-Siwak i hm. Karola Gzyla o aktualnościach z życia WOSM i WAGGGS, a od szefowej Międzynarodowej grupy kontaktowej Zespołu Projektu Jamboree (ICG JPT) phm. Agnieszki Siłuszek o zadaniach grupy i postępach w pracy.

Pełnomocnicy podzielili się informacjami z życia międzynarodowego swoich chorągwi, opowiedzieli zarówno o zrealizowanych wydarzeniach współpracy zagranicznej, jak i o organizowaniu swoich zespołów.

Phm. Aneta Radziszewska, jedna z koordynatorek programu Messengers of Peace, przybliżyła zasady i polski dorobek programu oraz zwróciła uwagę na zadania na przyszłość. Komendantka zlotu CEJ 2016 hm. Julianna Zapart podzieliła się obserwacjami dotyczącymi zlotu w kontekście zadań pełnomocników KCh ds. zagranicznych. Hm. Agnieszka Pospiszyl spotkała się w pełnomocnikami wirtualnie, aby opowiedzieć o trwających konkursach i kontyngentach ZHP na zloty międzynarodowe m.in. w Danii i Mongolii.

Pod kierunkiem kierowniczki WZA hm. Ewy Lachiewicz-Walińskiej pełnomocnicy pracowali z nowo przyjętymi Zasadami współpracy zagranicznej jednostek ZHP, starając się odnaleźć w nich odpowiedzi na różne pytania, m.in. Czy hufiec powinien poinformować pełnomocnika KCh ds. zagranicznych o planowanej wizycie skautów na zlocie hufca?

Na zakończenie członek komendy Chorągwi Stołecznej phm. Wojtek Puchacz zaprezentował propozycję minimum programowego kursu hufcowych instruktorów ds. zagranicznych.

Spotkanie było okazją do pogratulowania Komisarce zagranicznej wyboru do władz Regionu Europejskiego WAGGGS, a Komisarzowi zagranicznemu – złożenia życzeń urodzinowych, połączonych z gratulacjami z powodu sukcesów odniesionych w zakończonym właśnie pracowitym roku życia.

Na zbiórce obecni byli przedstawiciele 10 chorągwi – dolnośląskiej, gdańskiej, kieleckiej, kujawsko-pomorskiej, łódzkiej, mazowieckiej, opolskiej, stołecznej, wielkopolskiej i zachodniopomorskiej.