Fundacja Harcerek zaprasza do współtworzenia serwisu „Kobiety – Polki – Harcerki”!

Serwis powstał, aby upamiętniać sylwetki instruktorek harcerskich, które tworzyły i kształtowały harcerski ruch żeński od roku 1910 do rozwiązania Organizacji Harcerek ZHP w 1949 roku.

W serwisie można znaleźć notki biograficzne i zdjęcia instruktorek Związku Harcerstwa Polskiego, działających w kraju i poza jego granicami w latach 1910-1949.

Jeśli znasz historię instruktorki harcerskiej działającej w tym okresie – koniecznie się nią podziel! Wystarczy, że prześlesz na adres: [email protected] zgłoszenie zawierające informacje biograficzne (w tym przebieg służby) oraz uzasadnienie wyboru postaci. Kryterium kwalifikującym harcerkę-instruktorkę do umieszczenia w panteonie jest podjęcie przez nią służby instruktorskiej przed 1949 rokiem.

Inicjatorki projektu pragną przede wszystkim upowszechnić wiedzę o tym, kim były harcerki-instruktorki i pokazać rolę, jaką odegrały w życiu polskiego społeczeństwa.

Fundację Harcerek założyły instruktorki działające w latach osiemdziesiątych w Namiestnictwie Harcerek „DROGA” i w latach dziewięćdziesiątych w ZESPOLE HARCEREK Głównej Kwatery ZHP. Misją Fundacji Harcerek jest działanie na rzecz aktywności i rozwoju osobowego dziewcząt i kobiet. Adresatem działań Fundacji Harcerek są dziewczęta i kobiety, których system wartości jest zgodny lub zbliżony do harcerskiego. Więcej o fundacji możecie znaleźć na jej stronie.