Harcerskie Lato 2016 obfitowało w wiele wydarzeń. Kilka z nich ma jednak specjalny i wyjątkowy charakter. Poznajcie główne wydarzenia tegorocznego Harcerskiego Lata:

Rajd Odkrywców

5 dni wakacyjnej przygody, ponad 1000 uczestników, 2500 km2 terenu, 1000 skarbów do odkrycia, 300 punktów programowych, 8000 wydrukowanych kart, 3000 punktów biegłości które odpowiadały sprawnością harcerskim, 140 osób, 16 miesięcy przygotowań, 33 punkty noclegowe – tak w skrócie można przedstawić Rajd Odkrywców, czyli największy harcerski eksperyment tego lata. Każdy patrol sam wybierał trasę, co dawało okazję każdemu przeżyć inną przygodę. Rozegrali wiele mikrofabuł, z których każda pokazała inną części sarmackiego świata. Patrole zmierzyły się z takimi zadaniami jak: budowa wodociągów według XVII wiecznych planów, zgłębianie alchemicznych tajemnic pastora Cholevius’a, konstruowanie przyrządów astronomicznych czy też projektowanie i wykonywanie historycznych wrót kościoła w Rumianie.

Podsumowanie filmowe

Światowe Dni Młodzieży

195 patroli pieszych, 14 punktów medycznych, czyli zaangażowanie ponad tysiąca harcerzy – wolontariuszy. Oto wymiar Białej Służby ZHP na Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016 pełnionej przez siedem dni – od poniedziałku 25 lipca do niedzieli 31 lipca.

Harcerze z ZHP pełnili służbę medyczną oraz wspierali organizację najważniejszych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, m.in. podczas mszy świętej oraz drogi krzyżowej na Błoniach czy czuwania i Mszy Świętej Posłania w Campus Misericordiae w Brzegach. Harcerska służba medyczna w swoich najtrudniejszych momentach, podczas Mszy w Brzegach, zabezpieczała wszystkie sektory i trwała 30 godzin.

Podsumowanie filmowe

Central European Jamboree

W dniach 4-14 sierpnia we Wrocławiu odbyło się największe skautowe wydarzenie tego roku! W ramach Central European Jamboree 2016, Polskę odwiedziło 1800 skautów z dwudziestu dziewięciu krajów z całego świata.

Myślą przewodnią CEJ 2016 było „The Art of Scouting”. Podczas zlotu, skauci wspólnie odkrywali różne znaczenia tego hasła. Każdego dnia uczestnicy poszerzali swoje horyzonty biorąc udział w innej części programu – warsztatach artystycznych, grze miejskiej, służbie na rzecz społeczności lokalnej czy wycieczkach po Dolnym Śląsku. Dodatkową atrakcją dla skautów były wydarzenia artystyczne, które odbywały się na scenie głównej – koncerty, imprezy, przedstawienia. Jednak nadrzędnym celem, 10 dniowej przygody było znalezienie recepty na to, jak zostawić świat trochę lepszym niż go zastali. Razem starali się zostać artystami świata.

Podsumowanie filmowe

Obchody 100-lecia bitwy pod Kostiuchnówką

20 sierpnia 2016 r. w Kostiuchnówce na Ukrainie przy Cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku, gdzie pochowano ponad 100 legionistów, harcerze z ZHP razem z Naczelnikiem ZHP oddali hołd poległym w największej bitwie legionów.

W obchodach w Kostiuchnówce wzięli udział przedstawiciele m.in. Sejmu i Senatu, MON, potomkowie legionistów, weterani II wojny światowej oraz harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego z Naczelnikiem ZHP hm. Małgorzatą Sinicą. Polskim Cmentarzem Wojennym w Kostiuchnówce od lat opiekują się harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP. Podczas uroczystości harcerzom z Chorągwi Łódzkiej ZHP, którzy opiekują się cmentarzem legionistów (założonym w 1915 r. jeszcze podczas walk pozycyjnych) dziękowali wszyscy uczestnicy uroczystości. Podkreślono, że ich dzieło odnowy polskich wojennych cmentarzy na Ukrainie jest pięknym znakiem pamięci oraz łączności pokoleń.

Letnia Akcja Szkoleniowa 2016

W dniach 17-21 sierpnia w jednym miejscu w Polsce odbyły się cztery niezależne kursy przeznaczone dla setki przyszłych i obecnych instruktorów ZHP. Przez 5 dni instruktorzy z całej Polski brali udział w Letniej Akcji Szkoleniowej 2016.

LAS to przestrzeń, w której przedstawiciele harcerskich środowisk wspólnie wymieniają się doświadczeniem i odświeżają swoją wiedzę i umiejętności, by w nowym roku harcerskim wzbogacić lokalne działania nowymi wyzwaniami, rozwiązaniami i pomysłami.

Podsumowanie filmowe

XXV Ogólnopolski Złaz Seniorów ZHP

Od 19-21 sierpnia w Lublinie odbywał się XXV Ogólnopolski Złaz Seniorów ZHP. Wśród 400 osobowego złazu, można było spotkać seniorów z zagranicy, którzy na jubileuszowe obchody złazu przyjechali m.in. z Anglii, Niemiec, Czech i Stanów Zjednoczonych.

Harcerze-seniorzy podczas pobytu w Lublinie obejrzeli najważniejsze zabytki miasta, zwiedzili Zamość, Roztocze i Kozłówkę. Oprócz poznawania historii Lubelszczyzny, seniorzy ZHP mieli czas na wymianę wspomnień i przekazanie ich młodszym pokoleniom.

Wędrownicza Watra 2016

Po raz czternasty 950 wędrowników wyruszyło w podróż po Polsce, aby spotkać się podczas Zlotu Wędrowniczej Watry, który w tym roku odbędzie się w Podzamczu na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

Wędrownicza Watra to największa impreza wędrownicza w Polsce. Wędrownicy z całego kraju najpierw biorą udział w wędrówkach, a następnie w zlocie, aby uczyć się od siebie nawzajem, doskonalić, wymieniać doświadczenia, czerpać inspiracje, a przede wszystkim by wspólnie kreować ruch wędrowniczy. Uczestnicy będą nie tylko realizować wyzwania, ale także pełnić służbę – a więc przez kilka dni przeżywać wędrownictwo „w pigułce”.