Blisko 200 osób wzięło udział w Złazie Funkcyjnych Chorągwi Podkarpackiej organizowanym w Ruszelczycach w dniach 11-14 sierpnia 2016 r.

Zlot odbył się na terenie ośrodka harcerskiego „Leśne Zacisze”. Podczas tych kilku dni uczestnicy mieli okazje wziąć udział w wędrówce, ucztach oraz dyskusjach. Wszystko to odbywało się w jednym z miejsc programowych: w Wiosce, na Poligonie lub w Strefie Intermedia.

Cały złazu był podzielona na 4 szczepy, na którego czele stanął komendant. Każdy dzień zlotu był zupełnie inny. Złaz rozpoczęła wędrówka, dzięki której patrole zwiedziły forty Twierdzy Przemyśl.

Kolejny dzień wypełniony był zajęciami i odwiedziny gości. Złaz odwiedzili m.in. Podkarpacki Kurator Oświaty, Arcybiskup Metropolita Przemyski, Wójt Gminy Krzywca, seniorzy chorągwi, komendanci hufców oraz władze chorągwi. Wieczorem odbyła się prawdziwa Uczta Wspólnoty.  Podczas trzeciego dnia zlotu również odbyły się zajęcia programowe oraz dyskusje, a wieczorem Uczta Tańca.

Czwartego dnia odbyła się msza oraz apel końcowy, po którym uczestnicy spakowali swoje plecaki i wyruszyli w drogę powrotna do domu.

Myślę, ze to co najbardziej zapamiętam ze zlotu to niesamowita atmosfera. Tworzyli ja przede wszystkim ludzie, ale także wystrój na terenie obozu. Mieliśmy kilka kawiarenek, miejsca programowe były przepięknie udekorowane a w nocy cały zlot oświetlony był lampkami i świeczkami. Wyjeżdżam stąd nie tylko z wiedza zdobyta na zajęciach ale również zainspirowana – mówi Kornelia Gancarz, uczestniczka zlotu.

Tego typu wydarzenie było organizowane na Podkarpaciu po raz pierwszy.