Po raz 16. Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” ruszyła w Polskę.

Załoga XVI Sztafety Rowerowej „Ogień Niepodległości”  wzięła udział w uroczystościach pobrania Ognia z cmentarza legionowego w Kostiuchnowce. Dziś wyruszyła w dalszą podróż,  podczas której przekazywać będzie ogień w miejscowościach takich jak Hrubieszów, Lublin, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom i Warszawa. W Warszawie, po złożeniu Ognia Niepodległości na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, zakończy się rowerowa wyprawa.

Od 2000 roku drużynowi i instruktorzy z Hufca ZHP Zgierz na początku listopada wyruszają na Wołyń, by rozpocząć sztafetę z Ogniem Niepodległości. Symboliczny ogień pobierany  jest w Polskim Lasku na cmentarzu legionowym w Kostiuchnówce na Wołyniu podczas uroczystości, w których udział biorą władze naczelne Związku Harcerstwa Polskiego, przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Konsulatu Generalnego RP w Łucku, szkół partnerskich i organizacji pozarządowych oraz zaprzyjaźnieni mieszkańcy.

Ogień Niepodległości ma ochronić pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.

Zmagania członków sztafety można śledzić na ich stronie na Facebooku.