Za nami pierwszy dzień Rajdu Odkrywców. Ponad 1000 osób bierze udział w największym eksperymencie harcerskiego lata. Wszystkie, 72 patrole poruszają się u styku 3 województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego przeżywając liczne przygody.

Każdy patrol sam wybrał sobie trasę, co dało mu okazję przeżyć inną przygodę. Dotychczas rozegrało się 20 mikrofabuł, z których każda pokazała inną części sarmackiego świata. Patrole zmierzyły się z takimi zadaniami jak: budowa wodociągów według XVII wiecznych planów, zgłębianie alchemicznych tajemnic pastora Cholevius’a, konstruowanie przyrządów astronomicznych czy też z projektowaniem i wykonywaniem historycznych wrót kościoła w Rumianie.

Dzisiaj uczestnicy poznali m.in. historię zbrojnego przejęcia kościoła w Narzymiu, korzystając z z audioprzewodników poznali Iłowo i jego przeszłość oraz odkryli zawiłą historię wiary szlachty.
Po przybyciu do punktu noclegowego, których aranżacja nawiązuje do historycznych lokacji, uczestnicy zostali zapoznani z aspektem sarmackiej kulturą. W każdym z miejsc otrzymali mapy i ruszyli na podbój świata – wykonując zadania na punktach obsługowych i bezobsługowych.

Harcerze szczególną uwagę poświecili odkrywaniu historycznych przedmiotów i poszukiwaniu skarbów, których już dziś zdobyli około 100. Wszystkie działania, jakie dzisiejszego dnia podjęli uczestnicy służyły zdobywaniu i rozwijaniu sprawności dzięki czemu powiększali majątek i głosili sławę swojej szlacheckiej kompanii.