Początek maja to czas uroczystości patriotycznych. Harcerze z całej Polski mieli w tym roku wiele okazji do manifestowania swojego przywiązania do ojczyzny.

W ramach ogólnopolskiej akcji ZHP tysiące zuchów, harcerzy i instruktorów zachęcało mieszkańców swoich miast do czynnego uczestnictwa w obchodach świąt narodowych. Stworzenie największej flagi, malowanie twarzy, rejs po Wiśle, bieg sztafetowy, koncerty, konkursy i festyny to tylko niektóre z zaproponowanych przez harcerzy możliwości wesołego przeżywania majowych dni. Przygotowania do biało-czerwonej majówki rozpoczęła internetowa inicjatywa „Oflaguj się!”, w ramach której członkowie ZHP nadsyłali swoje zdjęcia z elementami barw narodowych tworząc wspólnie radosny album pamiątkowych zdjęć.

Dzień Flagi, obchodzony 2 maja, harcerze uczcili biorąc udział w grach miejskich, flash mobach oraz piknikach patriotycznych. 469 osób wzięło udział w siódmej edycji harcbiegu.  Biegali, jeździli na rolkach lub na rowerze – wszystko, by pomóc zebrać fundusze dla Szymona Jarosza.

Dzień później, 3 maja w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, harcerze bardzo aktywnie uczestniczyli w wielu inicjatywach obywatelskich w całym kraju, między innymi w biegach ulicznych czy apelach miejskich.

W weekend majowy członkowie Związku Harcerstwa Polskiego pełnili wyjątkową służbę! Zadbali nie tylko o pamięć, ale przede wszystkim pokazali radość płynącą prosto z ich serc. Dzisiejszy patriotyzm to nie tylko udział w uroczystościach państwowych i pamięć o bohaterach narodowych. Jest to przede wszystkim umiejętność dzielenia się radością z rodakami oraz poczucie jedności narodowej.