Organizacja Jamboree to wielki zaszczyt i honor. Bardzo byśmy chcieli, aby w 2023 roku wyróżnienie to przypadło Polsce, gdzie idea skautingu jest znana i rozwijana już od ponad stu lat.

Powiedziała Para Prezydencka w specjalnym wystąpieniu popierającym kandydaturę Polski i Związku Harcerstwa Polskiego do organizacji Światowego Jamboree Skautowego, które może odbyć się w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 roku. Organizacja największego skautowego zlotu to niepowtarzalna okazja do promocji Polski i Gdańska na całym świecie.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi. Światowe Jamboree to dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzi ludzie z ponad 160 krajów, wszystkie rasy i religie w jednym miejscu.

O tym, czy Jamboree odbędzie się w Polsce czy w Korei Południowej, która jest naszym konkurentem, zdecyduje w sierpniu 2017 roku Światowa Konferencja Skautowa, która odbędzie się w Azerbejdżanie.

Przed tym wydarzeniem instruktorzy ZHP, którzy są wolontariuszami w Zespole Projektu Jamboree 2023, promują Polskę w trakcie konferencji poszczególnych regionów WOSM (Europejskim, Eurazjatyckim, Azji i Pacyfiku, Arabskim, Afrykańskim i Panamerykańskim) oraz uczestniczą w bilateralnych spotkaniach z członkami zarządów Narodowych Organizacji Skautowych.

Prezydent RP Andrzej Duda przewodniczy Komitetowi Honorowemu kandydatury Polski. Przesłanie, w którym prezydent w języku angielskim zachęca skautów do poparcia oferty naszego kraju zostało w sobotę 8 października po raz pierwszy zaprezentowane na Konferencji Regionu Eurazjatyckiego w Erywaniu. W spotkaniu tym uczestniczą liderzy skautingu z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu i Ukrainy.

Więcej informacji na stronie: www.polska2023.pl

Źródło: www.prezydent.pl