Przypadające w przyszłym roku stulecie harcerskiego ruchu wodnego zdominowało spotkanie instruktorów specjalności wodnej, które odbyło się w dniach 7 – 9 października na pokładzie s/y Zawisza Czarny.

W dniach 7 – 9 października 2016 roku odbywała się narada Pilotów i instruktorów wodnych wszytskich Chorągwi ZHP. Odprawa miała nietypowy charakter, ponieważ została zorganizowana w formie rejsu na flagowym żaglowcu Związku Harcerstwa Polskiego s/y Zawisza Czarny.

W odprawie uczestniczyło blisko 30 instruktorów reprezentujących 10 chorągwi: białostocką, gdańską, dolnośląską, mazowiecką, stołeczną, śląską, warmińsko – mazurską, wielkopolską, łódzką i kujawsko – pomorską.

Podczas obrad poruszano temat obchodów stulecia harcerskiego Ruchu Wodnego w 2017 a w tym:

o ustanowienia odznaki stulecia, zdobywanej przez członków ZHP,

o ustanowienia wyróżnienia z okazji stulecia przyznawanego instruktorom specjalności wodnej działającym w roku stulecia,

o określenia standardu imprezy stulecia, a więc takiego wydarzenia, które może być zakwalifikowane jako miejsce zdobywania odznaki stulecia,

o utworzenia mapy harcerskich środowisk wodnych,

o utworzenia bazy artykułów i publikacji historycznych dokumentujących stulecie harcerstwa wodnego.

Część obrad toczyła się w Gdyni, część na wodach Zatoki Gdańskiej podczas rejsu żaglowca, a część na Helu.

W czasie rejsu, żaglowcem dowodził phm. Wiktor Wróblewski, członek zespołu pilota chorągwi łódzkiej i kapitan – stażysta s/y Zawisza Czarny, dla którego ten krótki rejs był kolejnym etapem w drodze do zdobycia tytułu kapitana Zawiszy Czarnego.

Organizacja odprawy pilotów była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP.