Eurazja to najmłodszy region Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Powstał pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, obecnie obejmuje 9 organizacji członkowskich. Siedem z nich przyjęło zaproszenie ZHP na spotkanie dotyczące programu realizowanego w naszych organizacjach skautowych. W dniach 17-21 sierpnia przedstawiciele Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Mołdawii i Ukrainy mieli okazję spotkać się w Warszawie i Ocyplu, aby bliżej się poznać, podyskutować i wymienić doświadczeniami.

Najważniejszym elementem części warszawskiej było spotkanie w Głównej Kwaterze ZHP. Gości powitała Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica. Skarbnik ZHP hm. Paweł Chmielewski przedstawił historię, strukturę i najważniejsze fakty dotyczące naszej organizacji. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kandydatury ZHP „Światowe Jamboree Skautowe 2023” Zbigniew Niemczycki zachęcił gości do oddania głosu na Polskę podczas przyszłorocznej konferencji światowej WOSM.

W Ocyplu uczestnicy spotkania przystąpili do intensywnej pracy jako jedna z grup Letniej Akcji Szkoleniowej ZHP. Czwartkowe ognisko z kursem drużynowych, dowodzonym przez phm. Monikę Bajkowską, było okazją do zaprezentowania ciekawych faktów o organizacjach skautowych Eurazji i zaproponowania wspólnych zabaw. Polscy uczestnicy zrewanżowali się wiadomościami o ZHP i piosenkami.

Cały piątek i sobotnie przedpołudnie poświęcono dyskusjom o programie, celach wychowawczych, poszukiwaniu różnic i podobieństw, wspólnych wyzwań i możliwości współpracy w dziedzinie programu wychowawczego. Większość sesji warsztatowych poprowadziła autorka koncepcji programowej całego spotkania, szefowa Międzynarodowej Grupy Kontaktowej JPT phm. Agnieszka Siłuszek. Zajęcia na temat programu Jamboree 2023 przeprowadziła szefowa grupy opracowującej koncepcję programową polskiej kandydatury do organizacji Jamboree w 2023 r., hm. Monika Woźnica. Program wychowawczy ZHP zaprezentowała phm. Malwina Siwczak, szefowa Zespołu Harcerskiego Wydziału Wsparcia Metodycznego.

Na koniec skautowi goście udali się do Gdańska, gdzie zwiedzili planowane miejsce przyszłego Jamboree Wyspę Sobieszewską i odwiedzili starówkę.

Gościom towarzyszyli instruktorzy Międzynarodowej Grupy Kontaktowej i Wydziału Zagranicznego phm. Katarzyna Greczycho, hm. Robert Kawka, phm. Aleksandra Lis i hm. Ewa Lachiewicz-Walińska. W Ocyplu z gośćmi spotkał się komisarz zagraniczny ZHP hm. Karol Gzyl.