Od połowy lipca do połowy sierpnia trwało przedsięwzięcie programowe organizacji skautowej BdP pod nazwą BdP Bundesfahrt Beskiden 2016. Niemcy zorganizowali je w całości na terenie Polski. Patrole skautowe wędrowały po Małopolsce wybranymi przez siebie trasami, kończąc lub rozpoczynając swoje wędrówki wspólnym biwakiem w Piwnicznej Zdroju w dniach 31 lipca – 3 sierpnia.

Zespół ds. organizacji niemieckojęzycznych Wydziału Zagranicznego GK wraz z instruktorami hufca Nowy Sącz, Chorągiew Krakowska, wsparł organizację tego przedsięwzięcia od strony logistycznej i organizacyjnej. Zorganizowano skautom kontakt z władzami samorządowymi i przedsiębiorstwem komunalnym, na którego polu namiotowym miał miejsce złaz. Wsparcie polegało również na pomocy w tłumaczeniu.

W złazie i wędrówce z drużyną partnerską BdP „Kelten”wzięła udział 3 Drużyna Harcerzy im. Stefana Czarnieckiego w Krzyżu Wlkp, Hufiec Trzcianka, Chorągiew Wielkopolska. Podczas złazu miały miejsce gry fabularne i rywalizacja sportowa. Natomiast podczas wędrówki po Beskidzie Sądeckim i pobytu na obozie 3 DH skauci i harcerze integrowali się poprzez tańce, zabawy ruchowe, ognisko i formy teatralne. Partnerstwo 3 DH i „Kelten” będzie kontynuowane poprzez udział harcerzy w przyszłorocznym zlocie BdP.

Współpracę drużyn dofinansowano ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

W Bundesfahrt zaangażował się także hufiec Myślenice, Chorągiew Krakowska. Niemieccy skauci skontaktowali się z harcerzami podczas wędrówki w Beskidzie Żywieckim i dotarli do Myślenic busami. Ze względu na duże zmęczenie zdecydowali się pozostać tam dwie noce. W pierwszy wieczór zwiedzili miasto z harcerzami z drużyn 83 MDH „Kedyw” oraz 3,14 MDSH „Awangarda”. Na drugi dzień poszli z harcerzami starszymi z „Awangardy” w góry i plażowali nad rzeką Rabą. Trzeciego dnia wyruszyli w stronę Raciechowic, gdzie przenocował ich na plebanii i zaopatrzył w prowiant na dalszą drogę kapelan Chorągwi Krakowskiej.

Dzięki współpracy BdP i ZHP uroki Beskidów poznało tego lata 350 niemieckich skautów.