5 dni wakacyjnej przygody, ponad 1000 uczestników, 2500 kmterenu, 1000 skarbów do odkrycia, 300 punktów programowych, 8000 wydrukowanych kart, 3000 punktów biegłości które odpowiadały sprawnością harcerskim, 140 osób, 16 miesięcy przygotowań, 33 punkty noclegowe – tak w skrócie można przestawić Rajd Odkrywców, czyli największy harcerski eksperyment tego lata.

7 lipca zakończył się pierwszy Rajd Odkrywców. Na terenie województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego rajd odbywał się po raz pierwszy i ostatni. W przyszłym roku harcerki i harcerze spotkają się aby przeżyć przygodę harcerskiego lata na ziemiach kłodzkich.

Ostatni dzień rajdu był wyjątkowy. Wszyscy uczestnicy spotkali się w Lidzbarku. Część z patroli uczestniczyła w ostatnich punktach aktywności, zdobywali ostatnie punkty sławy i majętność. Wieczorem wspólnie wzięli udział w Nocy Lidzbarskiej. Spotkali się na plaży, aby powspominać i spotkać się ponownie z osobami, które poznali pierwszego dnia. Było to 5 dni wspaniałej wakacyjnej przygody. Uczestnicy mogli przenieść się w czasy sarmackie, aby wspólnie przeżywać przygodę i zdobywać nowa wiedzę i umiejętności.

Podczas zakończenia poznaliśmy również zwycięzców. Klasyfikacja prezentuje się następująco:

Kategoria Harcerze:
I miejsce – patrol „Bractwo Odkrywców 2” – 1 Tanowska Drużyna Harcerska „Sokoły” ze Szczecina
II miejsce – patrol „Ciche cienie” – 42 Gryficka Drużyna Harcerska „Ciche Cienie” z Goleniowa
III miejsce – patrol „Lipczanie” – 15 Drużyna Harcerska „Lipczanie” z Lubania

Kategoria Harcerze Starsi:
I miejsce – patrol „Czemu tak drogo” – 6 Grucka Drużyna Harcerska „Fuzja” z Grudziądza
II miejsce – patrol „Spartanie” – 74 Drużyna Starszoharcerska „Spartanie” z Golubia-Dobrzynia
III miejsce – patrol „Ventus” – 9 Zamojska Drużyna Wielopoziomowa „Ventus” z  Zamościa

Kategoria Wędronicy:
I miejsce – patrol „Jegapik” – 22 Sokólska Drużyna Wędrownicza „Vi Tri” z Sokółki
II miejsce – patrol „Patrol bez nazwy” – 17 Męska Drużyna Wędrownicza „Grom” z Hufca Poznań-Rejon
III miejsce – patrol „Wędrowny Quercus” – 1 SH „Quercus” z Hufca Zielona Góra

Odkrywcami skarbu skarbów i zdobywcami Grand Prix okazali się wędrownicy z patrol „Patrol bez nazwy” – 17 Męska Drużyna Wędrownicza „Grom” z Hufca Poznań-Rejon.

Rajd Odkrywców nie odbyłby się bez sponsorów. Dziękujemy bardzo serdecznie za udzielone wsparcie:

– Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP PERKOZ,
– Centralna Składnica Harcerska 4 Żywioły,
– Schronisko Głodówka,
– ALEX Szkolenia-Doradztwo Wojciech Cabaj,
– Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie,
– BEEUP Szwajcaria Firma BMB Sp. z o.o. z Grójca
– EKO Polska,
– Akademia Projektów Europejskich – Sławomir Witkowski
– Pan Jacek Matuszewski Trefl Sopot

Wielkie podziękowania należą się również Burmistrzowi Lidzbarka i Komendzie Hufca ZHP Lidzbark. Wielkie dziękuję kierujemy do naszych partnerów i patronów. Podziękowania kierujemy również do starostów i ich ekip za ogrom pracy, jaką włożyli w przygotowanie Rajdu Odkrywców 2016. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, choć Rajd odbędzie się w innym miejscu, spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.