W niedzielę, 6 marca, podczas konferencji „Wychowanie Wodne w ZHP” w Chorzowie poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Harcerski Rejs Roku 2015.

Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach: rejs śródlądowy oraz rejs morski. Do konkursu zgłoszonych zostało 11 inicjatyw. W kategorii śródlądowej: „Mazurskie nieodkryte” 110. załogi „Szotmeni” z 50 HDW z Chorzowa, spływ Piławą 32 HDW z Katowic, rejs po jez. Dąbskim i Zalewie Szczecińskim Hufca ZHP w Dublinie. W kategorii morskiej: „Dookoła Bałtyku” 6 HDŻ w Rybniku, rejs 50 HDW z Chorzowa po Morzu Bałtyckim i Cieśninach Duńskich, „Wyprawa Zachodnia II” 13 WDH z Wołomina, rejs na Danish National Seascout Jamboree 59 BWDW z Białegostoku, „Przedsionek Arktyki” Zespołu Pilota Chorągwi Śląskiej, „Niedoszły rejs na Majorkę” Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, rejs Hufca ZHP Gdańsk Śródmieście po Morzu Bałtyckim oraz Odysea Władka Wagnera na trasie Praia- Martynika.

Kapituła konkursu w składzie: Andrzej Królikowski, Ryszard Wojnowski, Bogusław Witkowski, Daniel Dziwulski, hm. Emilia Kulczyk, hm. Agnieszka Rytel, hm. Waldemar Mieczkowski, phm. Łukasz Czokajło, hm. Rafał Klepacz wyłoniła zwycięzców w obu kategoriach. Oceniane były atrakcyjność akwenu, zdarzenia, przygody z jakimi zmierzyli się uczestnicy rejsu, atmosferę, obrzędowość, fabułę rejsu, stosowanie metody harcerskiej, ogólną trudność rejsu oraz walory krajoznawcze.

Harcerskim Śródlądowym Rejsem Roku 2015 został rejs „Mazurskie Niodkryte” 110. załogi „Szotmeni” z 50 HDW „Drakkar” z Chorzowa. Załoga żeglowała przez 14 dni na dwóch jachtach po północnej części Wielkich Jezior Mazurskich na trasie Węgorzewo – Giżycko – Mikołajki – Węgorzewo realizując 2 tygodniową grę, której celem było poszerzenie poglądu załogantów na konwencje praw człowieka oraz problem łamania naszych praw w dzisiejszych czasach.

Harcerskim Morskim Rejsem Roku 2015 została wyprawa „Przedsionek Arktyki” Zespołu Pilota Chorągwi Śląskiej. Uczestnicy żeglowali na jachcie Bruce Roberts NY 46 („Join Us”) po Morzu Grenlandzkim, Barentsa, Norweskim i Oceanie Arktycznym na trasie Longyearbyen – Pyramiden – Longyearbyen (Issfiord) – Hornsund (zwiedzanie Fiordu pontonem) – Bjornoya – Tromso w terminie 4 – 19 września 2015. Zdecydowanie było to najtrudniejsze ze zgłoszonych przedsięwzięć.

Wszystkie zgłoszone przedsięwzięcia są dowodem na to, że specjalność jest doskonałym narzędziem do wychowywania dzieci i młodzieży przez stawianie wyzwań, a granicą możliwości jest wyłącznie wyobraźnia. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Sponsorem nagród w plebiscycie była firma Baltica Yachts & Charter, czołowa firma  czarterowa na  polskim wybrzeżu oraz partner harcerskich  rejsów i szkoleń.