Zakończyły się zgłoszenia do nagrody Harcerski Rejs Roku 2015. W dwóch kategoriach: rejsu śródlądowego i rejsu morskiego zostały wyłonione rejsy, spośród których kapituła nagrody wybierze jeden zwycięski rejs morski i jeden śródlądowy.

Analizując nominowane rejsy, można śmiało stwierdzić, że w 2015 roku harcerze pływali przez cały rok, od lutego do grudnia, od tropików po Arktykę. Zarówno na małych 33-stopowych jachtach, jak i na dużych żaglowcach. Co ciekawe, patrząc tylko na nominowane rejsy można dojść do wniosku, że harcerze częściej żeglują po morzu niż po wodach śródlądowych.

Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP po analizie zgłoszeń nominował do konkursu następujące rejsy:

W kategorii rejsu śródlądowego nominowane zostały następujące rejsy:

• Mazury Nieodkryte. Rejs 110. Załogi Harcerskiej z 50. HDW DRAKKAR z Chorzowa na dwóch jachtach Tango 780S po północnej części Wielkich Jezior Mazurskich na trasie Węgorzewo – Giżycko – Mikołajki – Węgorzewo w dniach 12–17 lipca 2015.
  • Spływ Piławą. Spływ 32. HDW w Katowicach na łodziach canoe rzeką Piławą z Łubowa do Piły w dniach 3–15 sierpnia 2015
  • Śladami Wikingów. Rejs Hufca ZHPpgK w Dublinie na dwóch jachtach Cobra 33 i jednym Carter 30 po jeziorze Dąbskim i Zalewie Szczecińskim na trasie Szczecin – Ueckermunde – Wolgast – Peenemunde – Wolin – Stepnica – Szczecin w dniach 25 lipca – 8 sierpnia 2015 roku.

W kategorii rejsu morskiego nominowane zostały następujące rejsy:

• Dookoła Bałtyku. Rejs 6. HDŻ w Rybniku na s/y Legia po Morzu Bałtyckim na trasie Gdynia – Tallinn – Ryga – Helsinki – Sztokholm – Visby – Gdynia w dniach 1–30 sierpnia 2015 (kpt. pwd. Krzysztof Popek)
  • Dalej w morze wyruszamy. Rejs 50. HDW DRAKKAR z Chorzowa na s/y Copa Verde (Sun Oddysey 39i) i s/y Cuba Libre (Delphia 37) po Morzu Bałtyckim i Cieśninach Duńskich na trasie Świnoujście – Ystad – Kopenhaga – Hundested – Egaa Marina – Helsingborg – Świnoujście w dniach 17.07 – 02.08.2015 (kpt. phm. Magdalena Szwarczewska i kpt. pwd. Robert Ostrowski)
  • Wyprawa Zachodnia II. Rejs 13. Wołomińskiej Drużyny Harcerskiej „Czarna trzynastka” na STS Generał Zaruski po Morzu Bałtyckim na trasie Arhus – Rostock w terminie 30 lipca – 5 sierpnia 2015. (kpt. Piotr Wolak)
  • Rejs na Danish National Seascout Jamboree. Rejs 59. BWDW “Czemu By Nie z Białegostoku” na STS Generał Zaruski po Morzu Bałtyckim na trasie Gdańsk – Ronne – Kopenhaga – Arhus w terminie 20–27 lipca 2015 (kpt. Jerzy Jaszczuk)
  • Przedsionek Arktyki. Rejs Zespołu Pilota Chorągwi Śląskiej na Bruce Roberts NY 46 („Join Us”) po Morzu Grenlandzkim, Barentsa, Norweskim i Oceanie Arktycznym na trasie Longyearbyen – Pyramiden – Longyearbyen (Issfiord) – Hornsund (zwiedzanie Fiordu pontonem) – Bjornoya – Tromso w terminie 4–19 września 2015 (kpt. phm. Robert Przybysławski).
  • Niedoszły Rejs na Majorkę. Rejs Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka na STS Kapitan Borchard po Oceanie Atlantyckim na trasie Barcelona – Tarragona – Mataro – Barcelona w dniach 20–26 lutego 2015 (kpt. hm. Ryszard Wabik)
  • Rejs Hufca ZHP Gdańsk Śródmieście na s/y Zawisza Czarny po Morzu Bałtyckim na trasie Świnoujście – Kopenhaga – Ystad – Ronne – Kołobrzeg – Gdynia w dniach 10 – 17 października 2015 (kpt. hm. Waldemar Mieczkowski)
  • Odysea Władka Wagnera, etap X na s/y Zjawa IV po Oceanie Atlantyckim na trasie Praia – Mindelo – Barbados – Martynika w dniach 14 listopada – 12 grudnia 2015 (kpt. Wojciech Zientara).

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie statuetek i nagród odbędzie się podczas „Konferencji Wychowanie Wodne w ZHP” w dniu 6 marca 2016 w Chorzowie.

Sponsorem nagród Harcerski Rejs Roku oraz fundatorem statuetek jest Baltica Yachts and Charter z Gdyni.