W 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica złożyła wieniec na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona i wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. W katastrofie zginęli również kombatanci, harcerze, nasi przyjaciele, wśród nich ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie harcmistrz Ryszard Kaczorowski oraz opiekun duszpasterski ruchu harcerskiego biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.

Znajdujący się na Wojskowych Powązkach pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części; biały granit jest umieszczony na ciemnej nawierzchni. Część główna białej bryły wznosi się nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono listę ofiar oraz napis: „Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. Przy pomniku znajdują się nagrobki 28 ofiar katastrofy pochowanych w Kwaterze Smoleńskiej.

W 2010 roku pełniliśmy służbę przed Pałacem Prezydenckim, objęliśmy warty honorowe, braliśmy udział w organizacji uroczystości pogrzebowych i żałobnych na terenie całego kraju, dbając o porządek i wspierając służby medyczne. W związku z katastrofą smoleńską służbę pełniło ponad 5000 harcerzy.