Za nami Konferencja Harcmistrzowska „Służba”, która odbyła się w dniach 19-20 listopada 2016 r. Ponad 40 podharcmistrzów i harcmistrzów spotkało się w salach Hotelu Skaut w Ośrodku Harcerskim w Chorzowie aby poszerzać swoją wiedzę, wymieniać się doświadczeniami oraz poznawać uroki pięknego Śląska.

Konferencję otworzyły inspirujące prelekcje:

– „Służba Ojczyźnie” – prowadzona przez Posła do Parlamentu Europejskiego, dr Jana Olbrychta,
– „Służba Bogu – Służba Ludziom” – prowadzona przez opiekuna duchowego śląskich Seniorów ZHP, ks. dr Stanisława Puchałę,
– „Służba prawu” – prowadzona przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w Gliwicach, hm. Adama Grzesiczka,
– „Harcerska Służba w krzywym zwierciadle” – prowadzona przez dziennikarza radiowego, Jacka Filusa.

Następnie przyszła pora na pracę w czerech grupach panelowych. Panele prowadzili:

– hm. Irena Kowaliczek – „Właściwe proporcje służby w życiu instruktora”,
– hm. Marta Kwiatkowska – „Moja służba, w służbie mojemu rozwojowi”,
– hm. Tomasz Huk – „Kiedy służba zaczyna być udręką”,
– hm. Anna Peterko – „Jakość harcerskiej służby”.

Po sporej dawce doświadczeń oraz inspiracji uczestnicy udali się na wycieczkę objazdową po zakamarkach Katowic. Wspólnie odwiedzili Planetarium Śląskie gdzie czekał na nich seans, Śląską Strefę Kultury, zabytkowe osiedle górnicze „Nikiszowiec” oraz Park Kościuszki ze słynną Wieżą Spadochronową.

Po powrocie uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z gośćmi: naczelniczką ZHP hm. Małgorzatą Sinicą oraz zastępcą naczelniczki hm. Krzysztofem Budzińskim. Wspólnie podsumowali dyskusje odbyte w podgrupach a także w czasie całej konferencji.

Na zakończenie, w niedzielny poranek, wytrwali udali się na wycieczkę do Kopalni Guido, gdzie mogli zobaczyć wnętrze kopalni oraz na własnej skórze przekonać się jak ciężka jest praca górnika.