34 skautowych kapelanów oraz ponad 1000 harcerzy i skautów w Bazylice Archikatedralnej w Krakowie na Wawelu – tak harcerze i skauci z zagranicy rozpoczęli mszą świętą służbę na Światowych Dniach Młodzieży. Była to jedyna okazja do spotkania się wszystkich harcerskich wolontariuszy i pielgrzymów w jednym miejscu.

Podczas homilii kapelan światowy Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS) ks. Jacques Gagey zwrócił się do skautów: Każdy skaut ma w sobie pragnienie zbliżenia się z Chrystusem. Chrystus chciałby zjednoczyć każdego z nas z innymi ludźmi, niezależnie od ich pochodzenia. Razem tworzymy bożą rodzinę. Baden-Powell mówił, że skauting jest latarnią niosącą światło Jezusa Chrystusa. Wy wiecie, że świat idzie ku lepszemu, ku dobru. Wierzycie, że Chrystus wypełnia swoje dzieło.

Kapelan zwrócił się także do harcerzy z polskich organizacji harcerskich: Wy, Polacy nie boicie się wpływać na historię. Drużynowi nie boją się o przyszłość dla swoich podopiecznych.

Msza św. sprawowana była po łacinie pod przewodnictwem bpa Jana Zająca. Koncelebrowali ją ks. Jacques Gagey (ICCS), Lucio Sembrano (ICCG), Wojciech Jurkowski (ZHP), Robert Mogiełka (ZHR) oraz inni kapelani skautowi i harcerscy. Modlitwa wiernych wniesiona została w językach skautowych wolontariuszy: polskim, francuskim, włoskim, angielskim, hiszpańskim oraz niemieckim.

26 lipca patrole ze Związku Harcerstwa Polskiego będą pełniły służbę na ceremonii otwarcia na Błoniach, a następnie na Festiwalu Młodych.