W ramach projektu Messengers od Peace 14 Jarosławska Drużyna Harcerska „Królestwo Sulimy” im. Zawiszy Czarnego z Hufca ZHP Jarosław zrealizowała akcję polegającą na rozpropagowaniu wiedzy na temat lokalnej tradycji oraz wielokulturowości ich miejscowości. Dzięki projektowi uczestnicy mogli budować poczucie przynależności kulturowej do swojej małej ojczyzny.

Uczestnicy projektu mieli okazję wziąć udział w weekendzie folkowym. Podczas niego zdobyli wiedzę na temat historii regionu oraz lokalnych pieśni i tańców. Dzięki grom miejskim, wędrówkom  z przewodnikiem i warsztatom, dzieci i młodzież zgłębiała tajemnice i docierała w miejsca dotąd dla nich niedostępne. Mieli okazję odwiedzić cerkiew, synagogę czy podziemia miejskie. Podsumowaniem projektu był LARP przeprowadzony na starówce.

Do realizacji projektu zostali zaproszeni specjaliści z wybranych dziedzin (przewodnicy PTTK, pracownicy Muzeum Miejskiego, Centrum Kultury i Promocji, Biblioteki Miejskiej, etnografowie) dzięki czemu wszystkie zajęcia zostały przeprowadzone na wysokim poziomie.

Fabuła oraz formy zajęć sprawiły, że uczestnicy z radością bawili się historią i tradycją przy okazji ucząc się przez działanie. W projekcie znaczącą rolę odegrała nauka tolerancji wyznaniowej i odmienności kulturowej.