Inspirujące spotkania, ciekawe miejsca i nowe doświadczenia. Tak w skrócie opisać można Akademię Młodych Rzeczników, która odbyła się w miniony weekend w Warszawie.

Podczas warsztatów dwanaścioro harcerzy i instruktorów z całej Polski pogłębiało swoją wiedzę z zakresu pisania i kontaktów z mediami. Pomagali im w tym specjaliści z dziedziny Public Relations i dziennikarstwa, wśród których nie mogło zabraknąć instruktorów ZHP.

Swoją przygodę młodzi rzecznicy rozpoczęli od spotkania z dziennikarką radiową Agnieszką Chmielewską, która zdradziła im kilka sposobów na skuteczną promocję harcerstwa. Ważną częścią Akademii była wizyta w spółce medialnej „Agora”, gdzie uczestnicy mieli okazję porozmawiać z dziennikarką Justyną Suchecką i poznać tajniki pracy w gazecie. Wśród gości warsztatów znalazł się również dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Aleksander Główczewski.

W trakcie Akademii uczestnicy nie rozstawali się z kartkami i długopisami, ćwicząc pisanie różnego rodzaju tekstów dziennikarskich. Pomagali im w tym harcerscy mentorzy z różnych dziedzin promocji. Poprawność językową ćwiczyli pod okiem redaktor naczelnej „Na Tropie” hm. Marty Tittenbrun, teksty informacyjne tworzyli z phm. Wojciechem Puchaczem – rzecznikiem Chorągwi Stołecznej ZHP, a umiejętność radzenia sobie z kryzysami opanowywali z hm. Moniką Kubacką – rzecznikiem ZHP. Oprócz spotkań ze znanymi osobami młodzi rzecznicy mieli okazję do wymiany doświadczeń i pomysłów, a także wzięcia udziału w zorganizowanej specjalnie dla nich sesji fotograficznej w profesjonalnym studio.

Akademia Młodych Rzeczników była trzecią i ostatnią edycją warsztatów organizowanych przez Wydział Komunikacji i Promocji Głównej Kwatery. Teraz uczestnicy mają szansę dzielenia się zdobytą wiedzą ze swoimi środowiskami.

Marta Jeżak, uczestniczka Akademii Młodych Rzeczników