150 liderów skautowych z Europy spotkało się w Gdańsku na Międzynarodowym Forum Komisarzy Zagranicznych „Współpraca przez Solidarność”.

Do Gdańska przyjechali przedstawiciele zarządów organizacji skautowych odpowiedzialnych za kontakty międzynarodowe z wszystkich krajów Europy. W Forum bierze udział również João Armando Gonçalves – przewodniczący Światowego Komitetu Skautowego. Konferencję, która rozpoczęła się dziś o godz. 9.00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, otworzył laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Lech Wałęsa w swoim przemówieniu do zgromadzonych na sali 150 liderów organizacji skautowych z całej Europy poruszył temat sytuacji międzynarodowej i konfliktów zbrojnych tlących się w różnych miejscach na świcie. Apelował:

Niech świat wstrzyma działania wojenne. Niech wstrzymane będą konflikty i rozlew krwi. Za kilka miesięcy w Rio de Janeiro rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie. Dawniej to z ich powodu świat wstrzymywał wojny. Apeluję o nową ekecheirię, o nowy pokój. Dzisiaj proszę Was byście do tego apelu się przyłączyli.

Forum Komisarzy Zagranicznych 2016 to międzynarodowa konferencja liderów skautingu, organizowana przez europejskie regiony światowych organizacji skautowych WOSM i WAGGGS. Odbywa się co trzy lata i uczestniczą w niej przedstawiciele zarządów organizacji skautowych odpowiedzialni za kontakty międzynarodowe ze wszystkich krajów Europy. Ponadto uczestnikami są osoby zasiadające we władzach WOSM i WAGGGS, głównie szczebla europejskiego.

Każde forum komisarzy zagranicznych ma swój motyw przewodni, tym razem obrady będą się toczyć wokół hasła „Współpraca przez Solidarność (Collaboration through Solidarity)”. Logo inspirowane tą myślą zaprojektował Michał Pośpiech – instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, projektant i architekt.

Celem spotkania jest umożliwienie organizacjom skautowym Europy bliższe poznanie się, nawiązanie kontaktów bilateralnych i wielostronnych, wymienienie doświadczeniami i pomysłami, dyskusja na temat najważniejszych zagadnień skautingu, w tym przygotowanie do zbliżającej się europejskiej konferencji skautowej (Norwegia, lipiec 2016), a także poznanie kultury kraju gospodarza i przedstawienie kultury własnych krajów.

Oczekiwanym efektem forum jest zintegrowanie skautingu europejskiego w wychowaniu młodzieży i reagowaniu na wyzwania współczesnego świata, a w dalszej perspektywie porozumienie i solidarność między naszymi społeczeństwami w budowaniu lepszego świata i dokonywaniu pozytywnych zmian w życiu ludzi.

IC FORUM potrwa do niedzieli, 17 stycznia.