Na początku w sektorach były pustki, widzieliśmy tylko idący tłum, ale jak już się pojawili, zobaczyliśmy, że nasza służba tutaj jest naprawdę potrzebna – mówi Kamil z Hufca Puławy, pełniący służbę w jednym z patroli medycznych.

Błonia były otwarte dla pielgrzymów już od rana. Wtedy też zaczęła się na nich harcerska służba. Na miejsce eucharystii ciągnęły tłumy pielgrzymów. Nie odstraszyła ich burza, która po godz. 15 przeszła nad Krakowem. Niewzruszeni padającym deszczem, ubrani w różnokolorowe peleryny, podążali na miejsce mszy świętej otwierającej Światowe Dni Młodzieży.

Przybyliście ze wszystkich kontynentów i narodów. Przynosicie ze sobą wiele doświadczeń. Nosicie w sobie wiele pragnień. Mówicie wieloma językami. Ale od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii. To język miłości. To język braterstwa, solidarności i pokoju – tymi słowami powitał zgromadzonych na Błoniach metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Harcerscy wolontariusze nie kryli radości z faktu, że mają możliwość pełnić służbę w tym miejscu.

To niezwykłe przeżycie, mimo że cały czas pada deszcz. Myślę, że w tej chwili nie ma na świecie drugiego miejsca, w którym panuje tak fantastyczna atmosfera – mówi Patrycja z Kęt.

Jest mnóstwo ludzi z różnych narodowości i wszystkich nas łączy ten sam Chrystus. Naprawdę czuję, pełniąc tutaj tę służbę harcerską jako ratownik, że ta służba jest naprawdę harcerska i że wcielam w życie ideały, którymi kierujemy się w harcerstwie – dodaje Kamil.

Metropolita krakowski zwracając się do młodych ludzi zgromadzonych na Błoniach wezwał by dzielić się w tych dniach wiarą, doświadczeniami i nadziejami.

Są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami – mówił w homilii kard. Dziwisz.

Drodzy młodzi przyjaciele, formujcie w tych dniach wasze umysły i serca. Słuchajcie katechez głoszonych przez biskupów. Wsłuchujcie się w głos Papieża Franciszka – zakończył kardynał.