W dniach 17-21 sierpnia w jednym miejscu w Polsce odbywają się cztery niezależne kursy przeznaczone dla przyszłych i obecnych instruktorów ZHP. Przez 5 dni instruktorzy z całej Polski biorą udział w Letniej Akcji Szkoleniowej 2016 zorganizowanej przez Centralną Szkołę Instruktorską GK ZHP.

LAS to przestrzeń, w której przedstawiciele harcerskich środowisk wspólnie wymienią się doświadczeniem i odświeżą swoją wiedzę i umiejętności, by w nowym roku harcerskim wzbogacić lokalne działania nowymi wyzwaniami, rozwiązaniami i pomysłami.

W ramach LASu odbywa się:

KOLORYT – to propozycja dla przybocznych, drużynowych, członków referatów i namiestnictw harcerskich.

Podczas tych kilku dni uczestnicy zorganizowani w 6-osobowe zespoły biorą udział w zajęciach tematycznych dotyczących pracy z kadrą, pracy z drużyną, z radą drużyny i zastępem zastępowych oraz pracy nad harcerzami i zastępami. Wszystko osadzone w metodyce harcerskiej, aby wesprzeć pracę drużyn w jak najefektywniejszy sposób.

EFEKT WIOSKI – skierowany do instruktorów wspierających rozwój innych – członków chorągwianych ZKK, KSI i komend.

Spotkania z ludźmi czynią życie wartym przeżycia… Nasz warsztat nastawiony jest na rozwój umiejętności w zakresie wspierania ludzi w rozwoju i dążeniu do ich celów. Uczestnicy doświadczają „na sobie” metod pracy ze zmianą nawyków, pokonywaniem trudności i realizacją marzeń, tak, by móc potem wesprzeć innych w rozwoju w oparciu o partnerskie i indywidualne podejście.

ZLOT KOMENDANTÓW I KOMEND HUFCÓW – czyli miejsce wymiany doświadczeń dla instruktorów pełniących funkcje komendantów hufców.

Uczestnicy mają okazję do porozmawiania o tym, jak działanie hufca regulują wewnętrzne dokumenty ZHP i czy te regulacje pomagają w codziennej pracy. Zmierzą się z kwestiami wizerunkowymi oraz popracują nad materiałem dotyczącym bezpieczeństwa w pracy z dziećmi i młodzieżą.

SZKOLENIE DLA KADRY 35+ trwające w sobotę i niedzielę podczas LASu, przygotowane przez Zespół Starszyzny GK ZHP oraz Krąg Starszyzny Harcerskiej LEGATUS.