Pomorski Związek Żeglarski objął honorowym patronatem rejsy Zawiszy Czarnego, a portal prowadzony przez POZŹ zeglarski.info, udzielił żaglowcowi patronatu medialnego. Oznacza to, że na łamach portalu będziemy mogli na bieżąco śledzić aktualne wydarzenia na Zawiszy Czarnym. Porozumienie o patronacie zostało podpisane w Gdyni przez prezesa Bogusława Witkowskiego natomiast ze strony Centrum Wychowania Morskiego ZHP przez prezesa hm. Lucjana Brudzyńskiego i hm. Rafała Klepacza – dyrektora zarządzającego.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich jachtów „Zwisza Czarny” to jedocześnie największy żaglowiec skautowy na świecie. Jest flagową jednostką ZHP, od ponad pół wieku pływają na nim harcerze. „Zawisza Czarny” w 2016 roku operuje w tym roku głównie na Morzu Bałtyckim i Północnym. Żaglowiec odwiedzi Zlot Żaglowców w Szczecinie następnie popłynie na wschód do Rygi i Tallina. Również jak co roku odbędzie się rejs z Betlejemskim Światłem Pokoju m. im do Łotwy oraz Szwecji.

Aktualnie pływający żaglowiec – Zawisza Czarny to stalowy, trzymasztowy szkuner z ożaglowaniem typu Va Marie. Jednostkę zbudowano na bazie kadłuba statku rybackiego Cietrzew, zwodowanego w 1952 r. w Stoczni Północnej w Gdańsku. Statek został przekazany ZHP przez Ministerstwo Żeglugi i przebudowany na żaglowiec. Pod bukszprytem znajduje się rzeźba, tzw. galion, przedstawiający głowę słynnego rycerza Zawiszy Czarnego. Banderę podniesiono 15 lipca 1961, a pierwszym kapitanem został delegowany z Marynarki Wojennej kmdr Bolesław Romanowski. Statek został przebudowany i przedłużony w 1967 r.W zimie 1979/1980 statek przeszedł gruntowny remont z m.in. wymianą nadbudówki i silnika oraz modernizacją pomieszczeń. W 1984 roku, w czasie regat atlantyckich, w rejonie Bermudów, w bardzo trudnych warunkach pogodowych, żaglowiec uratował część załogi żaglowca Marques, który zatonął w gwałtownym szkwale. Po wzięciu rozbitków na pokład Zawisza, pomimo wysokiego stanu morza i bardzo silnego wiatru, pozostał w rejonie wypadku, poszukując ofiar. Kapitanem statku był wówczas Jan Sauer. Za ten wyczyn Międzynarodowy Komitet Olimpijski odznaczył statek i jego załogę nagrodą Fair Play.W 1990 roku pod kpt. Janem Ludwigiem opłynął dookoła kulę ziemską trasą ze wschodu na zachód. Dwukrotnie (25.1. i 2.2.1999 r.) opłynął przylądek Horn (kpt. Waldemar Mieczkowski). W 1992 roku żaglowiec brał udział w Regatach Columbus 92 z okazji 500 lecia odkrycia Ameryki. W 2000 roku Światowe Biuro Skautowe WOSM zorganizowało na Zawiszy Czarnym cykle rejsów po Morzu Śródziemnym o nazwie Peace Cruise. Były to rejsy z międzynarodową załogą, których uczestnikami byli młodzi ludzie pochodzący z różnych zwaśnionych krajów basenu Morza Śródziemnego. W latach 2016 – 2016 na Zawiszy był realizowany program Zobaczyć Morze, na który składały się rejsy dla niewidomych żeglarzy. Od 2011 roku rokrocznie Zawiszą harcerze przewożą w grudniu Betlejemskie Światło Pokoju dla skautów z Bornholmu i Karlskorony.