Tegoroczny XVI Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Hasło jest nieprzypadkowe – Dzień Papieski stanowi niejako zwieńczenie zarówno Roku Miłosierdzia, jak i Światowych Dni Młodzieży, którym również przyświecał temat miłosierdzia Bożego. W obchody Dnia Papieskiego włączyli się także harcerze!

Organizacją tego wydarzenia zajmuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” we współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów „Dzieło”. Wspierane są one przez podmioty zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego. Jak co roku, świętu wszystkich Polaków towarzyszyć będą liczne okolicznościowe inicjatywy

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy jego wymiar charytatywny. Corocznie organizowana publiczna i przykościelna zbiórka pieniędzy jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi. W organizację sztabów włączył się także Związek Harcerstwa Polskiego, który reprezentuje 5 sztabów utworzonych przez harcerzy. Razem to aż 146 wolontariuszy!

Środki zebrane podczas zbiórki zasilą fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierającej ponad 2,3 tys. młodych, zdolnych osób, pochodzących z niezamożnych rodzin. Organizacja umożliwia swoim podopiecznym rozwijanie talentów i zdobywanie wymarzonego wykształcenia na najwyższym poziomie.