Chorągiew Kielecka ZHP rozpoczyna projekt „Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej”, w ramach którego przeszkoli ponad 4400 osób z zakresu bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu.

Projekt zakłada podniesienie kompetencji cyfrowych wśród mieszkańców 41 gmin z województw świętokrzyskiego i śląskiego. W „Latającej Akademii Edukacji Cyfrowej” udział weźmie ponad 4400 osób – między innymi osoby starsze, czy osoby, których kompetencje nie są wystarczające w dzisiejszym społeczeństwie. Projekt zakłada podział uczestników na cztery grupy wiekowe, dzięki czemu zajęcia będą dostosowane do potrzeb odbiorców.

W ciągu 32 godzinnego szkolenia będzie można nauczyć się m.in. jak korzystać z platformy ePUAP, jak bezpiecznie poruszać się w internecie, tworzyć własne strony, prowadzić e-sklep czy publikować treści multimedialne. W projekt będzie zaangażowanych ponad 200 harcerzy, którzy wszystkie działania wykonają w ramach harcerskiej służby. W pierwszej kolejności kieleccy harcerze chcą przeprowadzić szkolenie trenerów, którzy będą odpowiedzialni za zajęcia. Później w gminach zaczną się: tworzenie punktów dostępu do internetu, akcje promocyjne i rekrutacja uczestników. Pierwsze szkolenia mają odbyć się wiosną przyszłego roku.

W każdej gminie powstanie także Publiczny Punkt Dostępu do internetu, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać również po zakończeniu projektu.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który ma przyczynić się do przyrostu użytkowników platform umożliwiających załatwianie formalności drogą elektroniczną oraz zwiększenia świadomości bezpiecznego korzystania z internetu.