W dniach 01-03.04.2016 r. w Starachowickim Centrum Kultury odbyła się IV edycja Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”. Festiwal zorganizował Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica, a patronat honorowy nad festiwalem objęli: Komendant Kieleckiej Chorągwi ZHP, Starosta Starachowicki i Prezydent Miasta Starachowice.

Na tegoroczną edycję festiwalu zgłosiły się 33 zespoły, łącznie około 250 uczestników. IV edycja „Harcogrania” prezentowała niezwykle wysoki poziom. Uczestnicy przedstawiali rozmaite utwory i występy, którym często towarzyszyły fantastyczne choreografie. Jury – jak samo przyznało – miało ciężkie decyzje do podjęcia.

W tym roku zasiedli w nim:
– Wojciech Szymański – założyciel i lider zespołu „Dom o Zielonych Progach”, twórca projektu poetycko-muzycznego „W górach jest wszystko co kocham”,
– Bartosz Zalewski – członek zespołu „Dom o Zielonych Progach”. Gra na gitarze, gitarze basowej, pełni też funkcję wokalisty,
– phm. Arkadiusz Szostak – kierownik programowy i koordynator Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach, muzyk, reżyser koncertów,
– Piotr Frankowicz – muzyk, kompozytor, lider legendarnego kieleckiego zespołu Grube Dudy, juror wielu festiwali i przeglądów,
– Tomasz Kordeusz – autor tekstów i wykonawca autorskich ballad, dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury,
– hm. Leszek Osterczy – instruktor harcerski, znany kielecki pedagog, psycholog,
– hm. Małgorzata Ślaska – komendantka Hufca Starachowice.

Po burzliwych obradach jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce w kategorii DO LAT 14: Ania Orczyk z 100 DH „WATAHA” ze Starachowic;
I miejsce w kategorii DO LAT 20: 111 Artystyczna Drużyna Harcerska im. K. K. Baczyńskiego ze Starachowic;
I miejsce w kategorii OPEN: Zespół Muzyczny z Zespołu Szkół nr 9 w Lublinie;
Nagroda Publiczności: Hufcowy Zespół „Nie ogarniesz” z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Nagrodami były statuetki, gitary, sprzęt muzyczny, gadżety i dyplomy.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Dom o zielonych progach”. Przed ich koncertem z recitalem wystąpiła laureatka trzech poprzednich edycji festiwalu, druhna Kasia Gęborek z 7 DW „Summit” ze Starachowic. Zarówno Kasia, jak i gwiazda wieczoru, niezwykle zachwycili widownię. Tym drugim udało się nawet swoim występem porwać wszystkich pod scenę. Koncert był niezwykły, a uczestnicy i zgromadzona licznie publiczność prosili ciągle o bisy. Na zakończenie kadra i uczestnicy IV edycji festiwalu żegnając się i dziękując wszystkim zaśpiewali piosenkę „Moi przyjaciele”. Tym cudownym akcentem zakończyło się IV „Harcogranie”.

Relację video z tego wydarzenia znajdziecie pod tym linkiem.

Już za rok zapraszamy do Starachowickiego Centrum Kultury na jubileusz festiwalu, czyli V edycję „Harcogrania”!