W dniach 15-19 sierpnia w ośrodku skautowym na górze Yangminshan nieopodal Tajpej odbył się kurs trenerski programu Leave No Trace. Kurs organizowany został przez Scouts of China (Tajwan) oraz Boy Scouts of America, a wzięło w nim udział 10 uczestników ze Sri Lanki, Hongkongu, Singapuru, Tajwanu i Polski.

ZHP reprezentował instruktor Wydziału Inspiracji i Poradnictwa GK hm. Szymon Gackowski, który wcześniej na Tajwanie uczestniczył w dyskusji o metodzie skautowej.

Amerykański program etyki środowiskowej Leave No Trace staje się obecnie coraz popularniejszy wśród innych krajów, głównie w regionie Azja-Pacyfik WOSM. Skupia się on na budowaniu postaw odpowiedzialnego korzystania ze środowiska naturalnego, tak, by zgodnie z nazwą programu, nie pozostawić po sobie śladu lub, jeśli to niemożliwe, by ślad ten był jak najmniejszy.

Dzięki udziałowi w tym wydarzeniu przedstawiciela ZHP będziemy mogli, korzystając z doświadczeń innych organizacji skautowych, wdrożyć program etyki środowiskowej, a także szkolić instruktorów i trenerów programu Leave No Trace.