W przeddzień Święta Niepodległości przez siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa, w którym mieści się także Ordynariat Polowy, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się z udziałem Naczelnika ZHP hm. Małgorzaty Sinicy okolicznościowy Capstrzyk.

Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci, a pod pomnikiem złożone zostały kwiaty i znicz z „Ogniem Niepodległości” przekazanym przez harcerzy ze Zgierza.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, kadra dowódcza Sił Zbrojnych, kombatanci, weterani misji zagranicznych, harcerze z Hufca ZHP Zgierz – uczestnicy XVI Sztafety Rowerowej „Ogień Niepodległości”, a także drużyna reprezentacyjna ZHP.

Odczytany został apel pamięci, w którym przywoływano uczestników wydarzeń sprzed 98 lat, żołnierzy i bohaterów poległych podczas I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Apel zakończyła salwa honorowa. Harcerze przekazali ministrowi obrony narodowej Ogień Niepodległości, który został złożony pod pomnikiem Marszałka.

Obecni byli ordynariusze wojskowi bp Józef Guzdek, Biskup Polowy WP, bp Mirosław Wola, ewangelicki Naczelny Duszpasterz Wojskowy i bp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy.

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zazwyczaj na trąbce, a także przemarsz oddziałów wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości, często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. Wojsko Polskie wróciło do tradycji „Capstrzyku Niepodległości” w 2009 r.