W środę w Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek wygłosił katechezę dla harcerzy ze wszystkich organizacji harcerskich.

Jaki jest Bóg? Zrozumienie tego jest kluczem do przeżycia tych Światowych Dni Młodzieży. Pan Bóg jest miłosierny i łagodny, jednak postawił przed nami wymagania w postaci Dekalogu. Odkrycie prawdy o tym, że są boskie przykazania, że istnieją zasady jest ważne. Dzisiaj wszystko jest względne. Można decydować o wszystkim, ale to droga donikąd – tłumaczył.

W katechezie biskup dał harcerzom ważne zadanie na Światowe Dni Młodzieży. Wasze życie, tak jak znaki na drogach, musi być jednoznaczne. Poznajcie prawdziwe oblicze Boga; Boga, który jest wymagającyale miłosierny – mówił.

Bezpośrednio zwrócił się do harcerzy: Nie ma lepszego wychowania niż wychowanie młodych przez młodych. Czujcie się posłanymi, żeby ten świat zmieniać. Nie lękajcie się, można ten świat zmienić!

Po katechezie harcerze mieli możliwość zadania biskupowi pytań. Odpowiadając na jedne z nich bp Józef Guzdek powiedział: Wolność i wiara zawsze idą w parze; miłość i wolność zawsze idą w parze. Bóg przygotowuje drogę;  Bóg posyła ludzi, działa przez różne wydarzenia, ale to my piszemy swój życiorys. Pan Bóg pisze najpiękniejszy scenariusz życia, ale on nas nie determinuje. Jest ta jedyna droga, którą wybieramy i trzeba nią iść, nawet za cenę szczęścia. Bóg szanuje wolność nade wszystko i nie lękajcie się, że Pan Bóg Wam tę wolność zabierze.

fot. Grzegorz Białas