Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (WOSM) potwierdziła złożenie przez ZHP oficjalnej aplikacji do organizacji w Polsce Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r.

Dokument aplikacyjny, tzw. „Technical Report” wysłany został 30 maja br. do Światowego Biura Skautowego. W aplikacji ZHP przekazuje najistotniejsze informacje o proponowanym programie wydarzenia, założeniach edukacyjnych, lokalizacji jamboree, zapleczu technicznym i transportowym. Jamboree zaplanowane zostało dla 40.000 uczestników z 160 krajów świata na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

W trakcie dwunastu dni jamboree skauci wykonają w Gdańsku i na Pomorzu ponad 200 tys. godzin pracy społecznej, wezmą udział w wycieczkach po regionie, programie wychowania wodnego oraz dziesiątków warsztatów i szkoleń, które odbywać się będą w miasteczku jamboree na Wyspie Sobieszewskiej.

Do końca lipca do Polski z wizytą techniczną przyjadą przedstawiciele Biura Światowego WOSM by ocenić stan przygotowań oraz proponowaną lokalizację. O organizację jamboree Polska konkuruje z Koreą Południową. Decyzja o przyznaniu prawa do organizacji jamboree zostanie podjęta na Światowej Konferencji Skautowej w Baku w Azerbejdżanie w sierpniu przyszłego roku.

– Zainspirowani ruchem Solidarności, iskrą wolności, która wyszła z Gdańska, a także świadomi obecnych wyzwań i potrzeby wyjątkowej solidarności międzyludzkiej, za motto jamboree przyjęliśmy „Bądź iskrą i podaj ją dalej” (eng. „Be the spark and pass it on”). Tym samym, zachęcamy wszystkich przyszłych uczestników i uczestniczki Jamboree w 2023, a także skautów z całego świata, którzy będą obserwować przygotowania, do bycia aktywnymi obywatelami świata, globalnego myślenia i  podejmowania lokalnych działań w swoich krajachi społecznościach. Chcemy, by byli „Sparkmakerami”, tymi, którzy niosą pozytywne zmiany. – mówi Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. W Polsce członkiem WOSM jest Związek Harcerstwa Polskiego. Kandydatura do organizacji jamboree przygotowywana jest wspólnie z Miastem Gdańskiem, który będzie miastem goszczącym jamboree. Prace harcerzy zmierzające do przyznanie prawa do organizacji Światowego Jamboree Skautowego wspierane są przez Komitet Honorowy, któremu przewodniczy Prezydent RP Andrzej Duda oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi.

Więcej informacji o przygotowaniach i kandydaturze ZHP i Gdańska do organizacji Światowego Jamboree Skautowego: www.polska2023.pl, www.facebook.com/polska2023.