W dniach 11-17 lipca 2016 r. na Polach Grunwaldzkich odbywał się XLV Ogólnopolski Zlot Grunwaldzki organizowany przez Chorągiew Warmińsko-Mazurską ZHP oraz Ogólnopolski Ruch Programowo-Metodyczny „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”. Tegoroczna edycja zlotu połączona była z jubileuszem 25-lecia Wspólnoty oraz 50-leciem nadania Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej imienia Grunwaldu.

W Zlocie uczestniczyło około 1300 instruktorów, harcerzy oraz zuchów z terenu całej Polski.Tego lata postanowiliśmy nawiązać do ważnych dat w dziejach Polski, Związku Harcerstwa Polskiego, czy samej Chorągwi Warmińsko – Mazurskiej. Fabułą zlotu był „wehikuł czasu”, dzięki, któremu każdego dnia uczestnicy przemierzali karty historii. Podczas zajęć harcerze, nie tylko bawili się, ale również poznawali wiele historycznych faktów i mieli szansę nauczyć się czegoś nowego.

Z okazji jubileuszu Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich 13 lipca okrzyknięto Świętem 25-lecia. W trakcie uroczystości odbyła się m.in. wieczerza instruktorów Wspólnoty, Apel Pamięci oraz Gala. Podczas obchodów gościliśmy Sekretarza Stanu – Pana Andrzeja Derę, Marszałka Senatu – Panią Marię Koc, Senator – Panią Bogusławę Orzechowską, Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego – Druhnę hm. Małgorzatę Sinicę, Wojewode Warmińsko-Mazurskiego – Pana Artura Chojeckiego, Wójta Gminy Grunwald – Pana Henryka Kacprzyka, Dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – Pana Szymona Drej oraz innych zaproszonych gości.

W dniu Święta Grunwaldu, zakopano Kapsułę Czasu oraz posadzono dąb na cześć Święta Wspólnoty. Jest to symbol wkładu harcerzy we wciąż tworzącą się historię grunwaldzkich ziem. Wszystkiemu towarzyszył Marszałek Województwa, wsparcie spłynęło również od Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. XLV Zlot Grunwaldzki był nie tylko coroczną imprezą, która na tydzień przyciąga harcerzy z całej Polski. Był to Zlot wyjątkowy bo jubileuszowy, a co za tym idzie, uczestnicy wrócili nie tylko z workiem wspomnień i przyjaciół, ale przede wszystkim z zapasem nowej wiedzy i motywacji na nadchodzący rok.