13 lipca 2016 r. przypada 20. rocznica śmierci hm. Stefana Mirowskiego – przewodniczącego ZHP w latach 1990-1996. Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, Wiceprzewodnicząca ZHP hm. Jolanta Kreczmańska i kilkudziesięcioosobowa delegacja Chorągwi Dolnośląskiej uczciła jego pamięć.

O godzinie 9:00 została odprawiona msza święta w kościele św. Jakuba Apostoła przy pl. Narutowicza, w której uczestniczyły poczty sztandarowe ZHP i Chorągwi Dolnośląskiej ZHP. Mszę koncelebrował Naczelny Kapelan ZHP, który w homilii podkreślił, że powinniśmy być wdzięczni Panu Bogu za Druha Stefana, który w trudnych czasach pomógł przeprowadzić przez nie organizację. Po mszy przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP, Muzeum Harcerstwa oraz Komenda Chorągwi Dolnośląskiej ZHP złożyli kwiaty na grobie Druha Stefana na Powązkach Wojskowych.

Przemawiając nad grobem ojca, Krzysztof Mirowski wyraził radość z faktu, że wartości, którym służył Druh Stefan są nadal ważne i aktualne dla harcerskiej społeczności. Dodał, że jego ojciec do końca życia zachował własne poglądy. Gorąco zachęcił harcerki i harcerzy do bycia ludźmi przyzwoitymi. Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica zaapelowała do zebranych, abyśmy dokonując w życiu wyborów, starali się postępować tak, aby Druh Stefan mógł być z nas dumny.

Harcmistrz Stefan Mirowski zmarł nagle tuż po zakończeniu światowej konferencji skautowej w Oslo, gdzie przewodniczył delegacji odbierającej certyfikat potwierdzający członkostwo ZHP w WOSM – Światowej Organizacji Ruchu Skautowego. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Od 2004 roku jest bohaterem Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.

Przypominamy, że do 15 sierpnia w Centralnej Bibliotece Wojskowej (ul. Ostrobramska 109 w Warszawie) można oglądać wystawę „Styl życia – Harcmistrz Stefan Mirowski 1920 – 1996” przygotowaną przez Muzeum Warszawy i Muzeum Harcerstwa. Na ekspozycji zostało zaprezentowanych wiele cennych pamiątek pochodzących od rodziny hm. Stefana Mirowskiego i 21 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. gen. Ignacego Prądzyńskiego, wśród nich: niemiecka tablica zdjęta przez Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka” z pomnika Mikołaja Kopernika, pamiętnik Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, kronika zastępu „Lisów”, w którym w latach 30. XX wieku działał Stefan Mirowski; osobiste pamiątki hm. Stefana Mirowskiego, oryginalne dokumenty bohaterów książki „Kamieni na szaniec”, których Stefan Mirowski przyjmował do Szarych Szeregów i Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”.

Szereg obiektów pokazano po raz pierwszy. Pamiątkom towarzyszą plansze ze zdjęciami oraz cytatami wypowiedzi z różnych okresów życia i służby hm. Stefana Mirowskiego i osób z nim związanych.