W oczekiwaniu na Światło harcerze się nie nudzą! 1200 uczestników wzięło udział w zlotowym programie.

Gra miejska „Szlak Blasku” czy warsztaty duchowe to tylko niektóre z propozycji przygotowanych dla uczestników zlotu. Wieczorem harcerze wzięli udział w klimatycznym koncercie zespołu Cisza Jak Ta, który odbył się w Kościele Świętego Krzyża. Na najmłodszych czekał pokaz filmowy w zakopiańskim kinie.

„Szlak Blasku” to gra oparta na współpracy pomiędzy pionami i patrolami. Każdy z patroli przemierzał Zakopane w poszukiwaniu Siedzib Gildii, w których czekały na nich zadania. Harcerze mogli spróbować swoich sił między innymi w odlewaniu ołowianych kul, budowie lampionów czy tworzeniu witraży.

Gra nawiązywała do tegorocznego hasła BŚP: „Odważnie twórzmy pokój”. Algorytm gry zachęcał patrole do współpracy między sobą – to ona zapewniała uczestnikom najwięcej punktów. Popołudniowe warsztaty duchowe przyciągnęły harcerzy chcących poznać tajniki dobrej komunikacji czy nauczyć się przygotowywania ozdób świątecznych.

Już jutro uczestnicy Zlotu wyruszą na Słowację, aby tam odebrać Światło od słowackich skautów. To wtedy rozpocznie się wielkie rozproszenie – harcerze z całej Polski zawiozą Światło do swoich rodzinnych miejscowości, aby tam dalej mogło przekazywać ideę tworzenia pokoju i przekraczania barier.