Po raz pierwszy od wielu lat zuchy i harcerze z całego Podkarpacia spotkają się na wspólnym obozowaniu, przy wspólnym ognisku i pod jedną flagą w miejscowości Wola Michowa, w zachodniej części Bieszczadów. Wydarzenie to odbędzie się w dniach 19-23 sierpnia.

Blisko pięciuset członków Związku Harcerstwa Polskiego z województwa Podkarpackiego spędzi pięć dni na zlocie podczas którego będą obozować w czterech grupach metodycznych: zuchy, harcerze, harcerze starsi oraz wędrownicy. Każda grupa wiekowa będzie mogła rozwijać swoje umiejętności, nie zabraknie także wypraw, wędrówek czy zajęć specjalnościowych. Chcemy, aby na zlocie poprowadzone zostały zajęcia z jeździectwa, strzelectwa, ratownictwa, wędkarstwa, samoobrony, wspinaczki, a także aktywności związane ze specjalnością pożarniczą, rekonstrukcyjną, wodną, audiowizualną i artystyczną – przekazuje Komenda zlotu Chorągwi Podkarpackiej ZHP.

Motto zlotu „To właśnie moje Bieszczady…, czyli wyprawa do miejsca kultowego dla pokoleń harcerzy” wskazuje, że uczestnicy będą również poznawać tak bogatą historię tego miejsca poprzez ścieżkę historii, kultury i przyrody na swoich codziennych zajęciach. Ich cel na te dni to również  integracja środowisk i pokazanie, jakie jest podkarpackie harcerstwo. – Nasz po południowy czas umilać będą, między innymi kawiarenki: harcerska, bieszczadzka i twórcza. Poza kawiarenkami, w czasie wolnym zaprosimy uczestników na niemiejski plac zabaw, do Harcerskiego Lasku, w którym odnajdziecie ślady historii ruchu harcerskiego. Chcemy, aby ważnym elementem obozów była łemkowska obrzędowość obozów – relacjonuje Komenda zlotu.

Piątek, 21 sierpnia to dzień odwiedzin gości oraz instruktorów z Podkarpacia. W planie wizyty  przewidziano prezentację pracy na zlocie, spotkanie w kręgu z uczestnikami, a także konferencję instruktorską. – W ostatni wieczór na podsumowanie spotkamy się na galowym koncercie festiwalu piosenki – Kermeszu, gdzie jednym z elementów programu będzie prezentacja wyłonionych podczas przesłuchań konkursowych, najbardziej umuzykalnionych środowisk – podsumowują podkarpaccy instruktorzy prowadzący zajęcia.