Instytut Oceanografii Instytutu Gdańskiego zorganizował rejs naukowo-badawczy dla 12 studentów. 24 lipca wyruszyli z norweskiego portu Stavanger na Jachcie S/Y Zjawa IV. Płyną po Morzu Północnym, duńskich cieśninach Skagerrak i Kattegat, żeby dotrzeć do Kopenhagi.

Partnerem rejsu, podczas którego jachtem dowodzi kapitan hm. Rafał Klepacz, jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Wszyscy studenci nie tylko prowadzą badania, ale także wcielają się w załogę statku: oficerów pokładowych i nawigacyjnych.

Każda z osób zajmuje się czymś innym. Pobierane są próbki do badań (fizycznych, chemicznych, biologicznych i geologicznych), którymi są: skorupiaki z rodziny Gammarus, małże Ensis ensis, plankton, okrzemki oraz mikrofitobentos. Dodatkowo prowadzone są  pomiary parametrów wody, które później zostaną porównane z pomiarami satelity badawczego.

To wszystko po to, żeby bardziej zrozumieć funkcjonowanie ekosystemu Morza Północnego, Bałtyckiego i Cieśnin Duńskich. Poza tym wykonane badania pomogą studentom w ich pracach licencjackich i magisterskich. Wszystkie zdobyte informacje i materiały zostaną wykorzystane w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Pełna relacja z rejsu.