W ubiegły weekend blisko 200 harcerzy i harcerek z Chorągwi Kieleckiej gościło w Harcerskim Ośrodku Obozowym „Lubianka” w Starachowicach. Odbyła się tam kolejna edycja Manewrów Chorągwianych. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia była ROTA, czyli Ratownictwo – Obronność – Technika – Aktywność obywatelska.

Ostatecznie do rywalizacji stanęło 20 patroli, złożonych z harcerzy starszych oraz wędrowników. Starali się oni o miejsce na podium w dwóch rywalizacjach. Pierwszą z nich był Turniej Trójtechniczny, w którym uczestnicy musieli: wziąć udział w zawodach paintballowych, przepłynąć jak najszybciej odpowiednią odległość na krytym basenie oraz wystrzelać jak największą liczbę punktów z broni krótkiej oraz wiatrówki.

Kolejnym istotnym elementem był bieg patrolowy „Sprawni jak żołnierze”, na którym harcerze część trasy pokonywali pontonem, aby dalej pieszo sprawdzić swoje umiejętności takie jak: RKO, transport poszkodowanego czy strzelectwo. W ramach biegu pokonali także wojskowy tor przeszkód, a także nauczyli się składać koc wojskowy i rzucać nim w dal.

Manewry oprócz rywalizacji składają się także z nauki. Uczestnicy chętnie brali udział w Mikrokursach Technicznych, których było w tym roku aż siedem: samoobrona, techniki linowe, pierwsza pomoc, techniki łącznościowe, ratownictwo wodne, ekwipunek wojskowy oraz geocaching. Dodatkowo wszyscy wzięli udział w spotkaniach z komandosem z jednostki specjalnej z Lublińca, wojskowymi oraz ratownikami z WOPRu.

W tym roku tytuł „Best of the Best”, czyli najaktywniejszego oraz osiągającego najlepsze wyniki patrolu uzyskała 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater. Czy uda im się utrzymać tytuł? Tego dowiemy się już w przyszłym roku – na kolejnej edycji Manewrów ZHP Chorągwi Kieleckiej. Już teraz serdecznie zachęcamy do wzięcia w nich udziału – do zobaczenia!

Chcecie dowiedzieć się więcej o wydarzeniu? Zapraszamy na stronę: manewry.kielecka.zhp.pl.