Grupa 12 kobiet, w różnym wieku i z różnych części kraju, które doświadczyły w swoim życiu choroby nowotworowej pragnie pokazać, że osoby po raku oraz te, które się leczą są pełnowartościowymi przedstawicielami społeczeństwa, że mogą żyć normalnie, życiem pełnym pasji i marzeń, stawiać sobie trudne cele i je realizować. Dziś wypłynął Onkorejs na pokładzie Zjawy IV.

Pierwszym wyzwaniem, które sobie postawiły jest OnkoRejs – Wybieram Życie, czyli wyprawa na harcerskim jachcie s/y Zjawa IV do hanzeatyckiego miasta Visby na wyspie Gotlandia w Szwecji. Uczestniczki rejsu będą traktowane, nie jak pasażerowie lecz jako załoga jachtu.

Zjawa IV jest czwartym z kolei jachtem o tej nazwie. „Zjawy” I, II i III to kolejne jednostki, na których w dwudziestoleciu międzywojennym realizował swoje marzenia o opłynięciu świata Władysław Wagner. Symbolika historii jachtu pięknie koresponduje z symboliką walki o życie, zdrowie i marzenia osób dotkniętych chorobą nowotworową. Warto podkreślić, że „OnkoRejs” jest pierwszym po kompleksowym remoncie rejsem Zjawy IV, który już za kilka dni wyruszy z OdySeą Władka Wagnera.

Wyprawa na pokładzie Zjawy IV potrwa 5 dni,  prócz kobiet, które przeszły szkolenie, na pokładzie znajduje się bosman i kapitan z Centrum Wychowania Morskiego ZHP.