W dniach 12-16 maja w Polsce przebywa Naczelny Kapelan Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS)  o. Jacques  Gagey. W trakcie swojej wizyty spotka się z Naczelniczką ZHP hm. Małgorzatą Sinicą, Przewodniczącym ZHP hm. Dariuszem Supłem oraz Naczelnym Kapelanem ZHP ks. hm. Wojciechem Jurkowskim.

Podczas swojej wizyty Naczelny Kapelana Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu o. Jacques Gagey, odwiedzi  harcerskie schronisko Głodówka, biuro Światowych Dni Młodzieży 2016, Główną Kwaterę Związku Harcerstwa Polskiego i uczestników Harcerskiej Pielgrzymki ZHP na Jasną Górę.

Międzynarodowa Katolicka Konferencja Skautingu (ICCS), której członkiem jest ZHP to:

Miejsce spotkań. Przede wszystkim zapewnia możliwość spotkań swoich członków jako przyjaciół. Dla instruktorów skautów katolickich i władz, które zajmują się działalnością edukacyjną z punktu widzenia wiary katolickiej, jest miejscem wymiany doświadczeń. Jest także przeżyciem duchowym we wspólnotowym znaczeniu tego pojęcia.

Kształcenie i informowanie. ICCS zapewnia kształcenie i przepływ informacji poprzez warsztaty i seminaria, publikacje i dokumenty dotyczące duchowego wymiaru edukacji skautowej, skautowej metody edukacyjnej i edukacji w wierze,
ustanawiając odpowiednie relacje miedzy członkostwem w Kościele i członkostwem w Ruchu Skautowym i dialogu z innymi wyznaniami w Skautingu.

Organizacja reprezentatywna. ICCS jest także reprezentatywną organizacją łączącą w sobie działalność Kościoła Katolickiego i Ruchu Skautowego. Wymaga to od Konferencji nawiązywania kontaktów z różnorodnymi narodowymi i międzynarodowymi instytucjami. ICCS jest często proszone o rady w rozwiązywaniu problemów w sytuacjach, gdy na przykład organizacje nie przestrzegają swoich praw i obowiązków wobec Ruchu lub Kościoła na poziomie państwowym.

ICCS nie jest władne brać udziału w procesie decyzyjnym lub zajmować żadnego stanowiska w stosunku do Związków, ale wspomaga je w tworzeniu programów edukacji w wierze i szacunku dla innych religijnych poglądów i praktyk.

Celem ICCS, jak stanowi Artykuł 1 jej Statutu, jest przyczynianie się do
kompletnej edukacji młodych ludzi poprzez Ruch Skautowy z punktu widzenia wiary katolickiej; współpraca przy tworzeniu duchowego wymiaru Ruchu Skautowego zgodnie z jednością i różnorodnością Światowego Ruchu Skautowego; zapewnianie, że skauci katoliccy są aktywni w Kościele i gwarantowanie komunikacji między Kościołem Katolickim a Światowym Ruchem Skautowym.

Głównymi dokumentami dotyczącymi działalności ICCS są Światowa Konstytucja Ruchu Skautowego i Skautowa Karta Katolicka, która została przyjęta przez Stolicę Apostolską w 1977 roku. Na poziomie międzynarodowym ICCS jest pomostem miedzy Ruchem Skautowym a Kościołem Katolickim.

W Światowym Skautingu ICCS otrzymało status organu doradczego Komitetu Światowego. Wewnątrz Kościoła Katolickiego ma aprobatę Stolicy Apostolskiej i status Międzynarodowej Organizacji Katolickiej (CIO). ICCS aktywnie współpracuje z Radą Pontyfikalną ds. Świeckich oraz Konferencją CIO.