10 października w Alei Zasłużonych Polskich Żeglarzy w Gdyni, odsłonięto tablicę poświęconą pamięci hm. Witolda Bublewskiego, jednego z głównych organizatorów harcerstwa wodnego w Polsce.

Hm. Witold Bublewski utworzył Centrum Wychowania Morskiego ZHP i w latach 1959- 1969 był jego komendantem. To jemu zawdzięczamy pozyskanie żaglowców Zawisza Czarny, rozwój szkolenia żeglarskiego w ZHP czy pozyskanie do współpracy gen. Mariusza Zaruskiego.

W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy uczestniczył Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego Wojciech Królikowski. Na uroczystość przybyła także córka Witolda Bublewskiego Pani Anna Winnicka z rodziną oraz harcerze, seniorzy, żeglarze i mieszkańcy Gdyni. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowali Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP hm. Rafał Klepacz, członkowie Rady Fundacji Harcerstwa CWM ZHP hm. Robert Konarski i hm. Sławomir Dębicki. Tablicę pobłogosławił Krajowy Duszpasterz Ludzi Morza o. Edward Pracz. Wartę Honorową przy tablicy wystawił Szczep Harcerskich Drużyn Wodnych OKEANIDA z Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa.

Odsłonięcie tablicy odbyło się w ramach imprez zamykających sezon żeglarski Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Oprawę uświetniły występy Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, który odśpiewał między innymi pieśń Pod żaglami Zawiszy.

Druh Bublewski żył w latach 1904- 2007. Trudno przecenić jego zasługi  dla polskiego harcerstwa oraz dla całej Polski. Uhonorowany licznymi odznaczeniami, min.  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Pro Mari Nostro oraz Krzyżem Za Zasługi Dla ZHP.