Wyobraź sobie, że jesteś załogantem na jachcie, płyniecie po zatoce morskiej i macie jeden cel – wygrać wyścig. Taki sam cel w tym momencie ma jeszcze ponad 200 innych uczestników. Jesteś Ty i żywioł, każda sekunda, każde Twoje działanie, decyduje o tym, który będziesz na mecie. Ale po roku przygotowań Ty widzisz tylko jeden scenariusz – będziesz pierwszy.

Spartakiadę Drużyn Wodnych i Żeglarskich można określić jednym słowem – rywalizacja.
Od 49 lat dzieci i młodzież z województwa Pomorskiego kończą sezon żeglarski w wielkim stylu. Ostatni weekend września przepełniony jest regatami żeglarskimi, wyścigami kajakowymi, turniejami wiedzy o morzu, grami terenowymi, konkursami szant oraz zmaganiami nawigatorów.

Współzawodnictwo odbywa się w trzech równoległych pionach:

– harcerskim – przeznaczonym dla dzieci w wieku 10-13lat;
– starszoharcerskim – dedykowany uczniom szkół gimnazjalnych;
– wędrowniczym – przygotowanych dla młodzieży będącej uczniami szkół średnich.

Tegoroczna edycja Spartakiady jest szczególnie istotna, ponieważ pełni rolę rozgrzewki przed jubileuszową – 50 edycją, która będzie miała miejsce w 2016r. „ Spartakiada jest eventem, który aktywizuje uczestników, skłania ich do rozwoju, poszukiwania nowych rozwiązać, kreatywnego myślenia i pokonywania własnych ograniczeń. Promuje sport, a w szczególności wszelkie sporty wodne, ukazuje jak wartościowa jest wiedza dotycząca własnego regionu i jego historii, pozwala na wyćwiczenie wielu cennych życiowych umiejętności.” – mówi W. Nadzikiewicz, organizator pionu starszoharcerskiego oraz Młodszy Instruktor Żeglarstwa.

XLIX Spartakiada Drużyn Wodnych i Żeglarskich to 3 dni, ponad 250 uczestników, 30 instruktorów i niemal półwieczna tradycja. To także wielu partnerów i patronów, którzy niezmiennie od lat współtworzą z nami to wielkie wydarzenie jakim jest Spartakiada.

Oficjalnie wyłonienie zwycięzców, rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się podczas uroczystego apelu kończącego sezon żeglarki. W tym roku będzie miał on miejsce 27 września o godz. 11.00 w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku.