W miniony weekend (27-29 listopada) w Kopenhadze (Dania) odbyło się seminarium poświęcone problemowi uchodźców – REfugee REsponse Seminar. Seminarium zostało zorganizowane przez duńskich skautów, wzięło w nim udział ponad sto osób – przedstawicieli organizacji skautowych oraz młodzieżowych z całej Europy. ZHP reprezentowały współpracowniczki obszaru program Głównej Kwatery ZHP phm. Aleksandra Kacprowicz i pwd. Małgorzata Szwed.

Uczestnicy seminarium przedstawiali działania podejmowane do tej pory na rzecz uchodźców, dyskutowano również o dalszym aktywnym włączaniu się we współpracę w tym zakresie z innymi organizacjami lokalnymi, nie tylko skautowymi.

Zgodnie z przesłaniem przewodniczącego Europejskiego Regionu Skautowego Andrei Demarmelsa, skauci nie są naiwni.  Nie jesteśmy w stanie sami rozwiązać problemów związanych z sytuacją uchodźców. Ale wybieramy postawę liderów, którzy reagują na obecną sytuację poprzez łączenie sił na poziomie lokalnym, aby razem choć trochę poprawić sytuację ludzi, których dotknęła tragedia wojny.

Przedstawicielki ZHP uznały konferencję za udaną i inspirującą – pozwoliła ona zebrać aktualne informacje na temat pomocy uchodźcom, realizowanej przez organizacje skautowe w różnych krajach Europy.